Ruskému sportu dál hrozí, že na blížící se olympiádu nebude moci vyslat žádné své atlety. Rada Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) na svém pátečním zasedání ve Vídni podržela trest, který na ruskou atletiku minulý rok uvalila kvůli státem řízenému systému dopingu, takže pro Rusy dále platí zákaz startu na mezinárodních soutěžích. Verdikt v podvečer oficiálně potvrdila Ruská atletická federace.

"Je to extrémní zklamání, uděláme všechno, co bude možné. Rozhodně se odvoláme ke členům MOV," řekl ruský ministr sportu Vitalij Mutko. "Sny poctivých atletů dnes byly zničeny kvůli chování nezodpovědných jedinců mezi sportovci a funkcionáři," pokračoval ruský ministr sportu. "Nemáme co skrývat. Chceme napravit reputaci našeho sportu na mezinárodní úrovni a chceme zpět do IAAF," doplnil.

Rada jednala o případu celý den. Podle šéfa IAAF Sebastiana Coea bylo její rozhodnutí jednomyslné a poslední slovo v otázce účasti ruských atletů v Riu bude podle něj mít výhradně IAAF. Čistí ruští reprezentanti mohou požádat o povolení závodit jako "neutrální atleti".

Ruská atletická federace zvažuje podle generálního sekretáře Michaila Butova odvolání proti verdiktu IAAF ke sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne.

Prezident MOV Thomas Bach nechtěl spekulovat, jestli nejvyšší sportovní orgán rozhodnutí IAAF změní. "Zasedání příští týden v úterý by však mělo jednat o ochraně čistých sportovců, z nichž ty nejlepší bychom rádi měli v Riu," uvedl Bach minulý měsíc.

Výkonný výbor MOV se dohodl, že se celou situací bude zabývat na telefonické konferenci v sobotu a zváží další možné kroky. Jedním z nich je možnost, že by čistí ruští atleti závodili jako nezávislí sportovci. Pokud by MOV i IAAF umožnily atletům bez dopingového škraloupu v Riu závodit, měli by ruští reprezentanti čas splnit nominační kritéria do 11. července.

Rusy čeká ještě hodně práce

IAAF přitom již v listopadu loňského roku dala Rusku seznam úkolů, ve kterých se mají zlepšit. Ovšem podle středeční zprávy Mezinárodní dopingové agentury (WADA) ruské úřady i nadále brání dopingovým komisařům v práci a neplní si ani další úkoly, které jim kontrolní orgány zadaly.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"Ještě je tam hodně práce," řekl radě Rune Andersen z Norska, který radu IAAF o výsledcích antidopingových reforem v Rusku informoval a podle kterého problém s dopingem stále existuje.

Ruští atleti tak s jistotou nebudou moci závodit na mistrovství Evropy v Amsterodamu, které se koná od 6. do 10. července.

Související