Nadcházející referendum o budoucnosti Británie v Evropské unii bude životní volbou, po které již nebude možné změnit názor. V článku v nedělníku The Sunday Telegraph to napsal premiér David Cameron, který setrvání Londýna v evropském bloku podporuje. Referendum se koná ve čtvrtek.

"Pokud se rozhodneme odejít z EU, tak odejdeme, a to se všemi následky, které budou mít dopad na každého v Británii. Pokud se rozhodneme odejít a když se to brzy ukáže jako velká chyba, nebude již možnost změnit názor," varoval Cameron. "Tak to je," řekl o referendu s tím, že výsledky budou neodvolatelné.

Cameron v článku uznává, že Evropská unie není bezchybná. Zároveň ale podle něj členství v EU symbolizuje základy "britskosti", jakými jsou nejen soucit či zúčastněnost, ale i skeptický náhled.

Kampaň odpůrců EU tvrdí, že referendum bude hlasování za demokracii, ale podle Camerona je už samotný plebiscit vrcholem demokracie, kterou představovala zavražděná poslankyně Jo Coxová. Dodal, že Coxová, kterou tento týden zabil vrah v jejím volebním okrsku, představovala to nejlepší z Británie, tedy slušnost a milosrdenství.

Ve večerním debatním pořadu Question Time, kde odpovídal na dotazy diváků z publika, Cameron řekl, že by vláda musela v případě brexitu zvýšit daně a omezit výdaje. Řešení otázky imigrace do Británie je podle něj složité, neboť "do této země chce přijít mnoho lidí". Odchod z EU ale není správným řešením problému s imigrací, jak tvrdí zastánci brexitu, uvedl premiér. Kdyby Británie z EU odešla, byla by podle něj "srab". "A já si myslím, že Británie srab není," dodal.

Brexit je noční můrou i dalších evropských politiků. V rozhovoru pro německý nedělník Tagesspiegel am Sonntag lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn varoval, že může ve zbytku EU vyvolat dominový efekt, především pak v její východní části.

"Není vyloučeno, že brexit povede k dominovému efektu ve východní Evropě," řekl Asselborn. V této souvislosti zmínil Polsko, jehož konzervativní vláda zastává k unii podobně kritický postoj jako britský premiér David Cameron.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Asselborn rovněž prohlásil, že Cameron učinil historickou chybu tím, že referendum o setrvání Británie v EU vůbec vypsal. I kdyby Londýn nakonec v evropském bloku zůstal, nevyřeší to podle něj problém negativního postoje Británie k EU.

Lucemburský ministr je ale přesvědčen, že ani případný odchod Británie nesmí Evropu odradit od jejího integračního kurzu. "Ne méně, ale více Evropy," dodal.

Asselborn se příští týden v sobotu, tedy dva dny po britském referendu, zúčastní v Berlíně schůzky ministrů zahraničí zakládajících zemí evropského bloku. Takzvanou šestku tvoří vedle Lucemburska ještě Belgie, Nizozemsko, Francie, Německo a Itálie.