Tři ze šesti průzkumů zveřejněných během víkendu ukázaly posun voličů směrem k udržení Británie v EU. Britové budou o možném odchodu Británie z EU, tedy takzvaném brexitu, hlasovat ve čtvrtečním referendu. Případný brexit by měl v dlouhodobém horizontu negativní dopad na českou ekonomiku, uvádí ve své analýze poradenská společnost Deloitte. Pro setrvání Británie v EU se vyslovilo 54 procent dotázaných ve zbylých 27 unijních zemích v průzkumu německé Bertelsmannovy nadace.

Například podle průzkumu agentury Survation pro nedělník Mail on Sunday by setrvání Británie v EU podpořilo 45 procent dotázaných, zatímco pro brexit by hlasovalo jen 42 procent respondentů. V předchozím průzkumu agentury Survation byl přitom poměr sil přesně opačný.

Na zvýšenou pravděpodobnost setrvání Británie v Evropské unii v pondělí reagovaly posílením britská libra i euro a světové burzy včetně té newyorské nebo pražské. Světové ceny ropy pak díky snížení šancí na brexit už druhým dnem po sobě rostly.

Před odchodem Británie z EU v pondělí varovalo britské Sdružení výrobců a prodejců motorových vozidel (SMMT) a proti brexitu se vyslovili i šéfové některých britských automobilek a výrobců součástek. Podle nich by odchod z EU zvýšil výrobní náklady a ohrozil pracovní místa.

Poradenská společnost Deloitte ve své analýze uvedla, že případné vystoupení Velké Británie z EU by českou ekonomiku v dlouhodobém horizontu mohlo připravit o 3,7 až 10,4 miliardy korun ročně, tedy o 0,08 až 0,23 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V horizontu dvou let by pak byl dopad na Česko 0,09 až 0,15 procenta HDP. Také český expremiér Vladimír Špidla řekl, že vystoupení Británie z EU by mohl mít na českou ekonomiku negativní dopad v řádu desetin procenta HDP.

"Rozhodnutí Velké Británie vystoupit z EU by nemělo dopad jen na její ekonomiku, ale také na ostatní země. Nejvíce jsou vůči britské ekonomice exponovány sousední země a malé otevřené ekonomiky: Irsko, země Beneluxu, skandinávské země a ekonomiky střední a východní Evropy, včetně ČR," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Viceprezident českého Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar uvedl, že brexit by byl pro český byznys velmi nepříjemný. "Ztratili bychom spojence, se kterým v Bruselu bojujeme proti přílišné byrokracii a přebujelé regulaci, které dusí podnikatelskou aktivitu v Evropě," uvedl.

Hlavním pondělním překvapením bylo vystoupení baronky a členky britské Sněmovny lordů Sajídy Warsíové. Ta do pondělí podporovala vystoupení země z EU. Do druhého tábora přestoupila, protože podle ní představitelé kampaně za vystoupení šíří lži a xenofobii. Podle zastánce brexitu a europoslance Nigela Farage jsou dny Evropské unie sečteny. "Bude to jako koňské závody. Kdo půjde první: vy (Rakušané), a nebo snad přece jen Dánové?" uvedl.

Občané EU stojí o setrvání Británie v EU, vyplývá z průzkumu mezi obyvateli zbývajících 27 členských států EU, jehož výsledky v pondělí zveřejnila německá Bertelsmannova nadace. Pro setrvání Británie v unii se vyslovilo 54 procent dotázaných, odchod Londýna si přeje 21 procent. Lidé se obávají, že by brexit přinesl oslabení EU jako celku na globální scéně jak v hospodářské oblasti, tak z mocenského pohledu.

Vypjatou situaci umocnila především vražda britské poslankyně Jo Coxové z minulého týdne, která byla zastánkyní pro setrvání země v evropském společenství. Britští poslanci v pondělí uctili památku Coxové v parlamentu a následně také smutečním obřadem v blízkém kostele St. Margaret's.

Naposledy v neděli britský předseda vlády David Cameron pro článek v The Sunday Telegraph varoval, že čtvrteční hlasování je životní volbou, po níž nebude možné vzít rozhodnutí zpět.

Podobně se vyjádřil jeden z Cameronových předchůdců v úřadě John Major, který v rozhovoru s deníkem Financial Times prohlásil, že brexit by byl "neodvolatelnou chybou".

Sledovali jsme online

 
20.6.2016 10:10

Velká Británie se chystá na čtvrteční referendum. Kampaně příznivců i odpůrcu tzv. brexitu, tedy odchodu země z Evropské unie, zintenzivňují a nabírají na síle. Pondělní dění sledujeme v on-line reportáži.

20.6.2016 10:13

"Pokud by se Britové rozhodli, že opustí EU, museli bychom se přesunout do jiného evropského hlavního města," řekl v pondělí dopoledne šéf Evropského bankovního úřadu Andrea Enria v rozhovoru pro německý lost Welt am Sonntag.

20.6.2016 10:30

Britský premiér David Cameron a londýnský starosta Boris Johnson jsou bývalí spolužáci i političtí partneři. Dnes je rozděluje otázka brexitu. Jak se liší jejich názory na ekonomiku, migraci i otázky rozhodování v EU, si přečtěte v pondělních Hospodářských novinách.

20.6.2016 10:39

Po třídenním přerušení, k němuž došlo po vraždě poslankyně Jo Coxové, byly v Británii v neděli obnoveny kampaně. Referendum se uskuteční už tento čtvrtek 23. června.

20.6.2016 10:43

Nadcházející referendum o budoucnosti Británie v Evropské unii bude životní volbou, po které již nebude možné změnit názor. V neděli to uvedl premiér David Cameron, který setrvání Londýna v evropském bloku podporuje.

"Pokud se rozhodneme odejít a když se to brzy ukáže jako velká chyba, nebude již možnost změnit názor," varoval Cameron.

20.6.2016 10:46

Příznivce brexitu s hlasitými výtkami opustila členka britské Sněmovny lordů baronka Sajída Warsíová. Přestoupila do druhého tábora. Odteď bude usilovat o setrvání země v EU.
Baronka obvinila prominentní představitele kampaně za vystoupení z unie z šíření lží a xenofobie.

"Probudila jsem se v neděli dopoledne… slyšela jsem, jak Michael Gove stále opakuje lži o vstupu Turecka do EU… a Nigel Farage obhajuje svůj neomluvitelný plakát. Nebylo pro mě možné i nadále obhajovat odchod."

20.6.2016 10:49

Podle průzkumu Betfair citovaného agenturou Reuters stoupla v pondělí pravděpodobnost, že Velká Británie zůstane v EU, na 72 procent.

20.6.2016 10:49

Češi a Slováci v Peterboroughu o referendu o EU v posledních týdnech hodně mluví. Spousta z nich má obavy, co to pro ně bude znamenat. Tvrdí to Čech Petr Torák, který už deset let slouží v policii v anglickém městě Peterborough.

Město s asi 160 000 obyvateli je sotva hodinu vlakem od kosmopolitního Londýna a jen kousek od univerzitního Cambridge. Podle agentury YouGov je druhým nejeuroskeptičtějším městem v zemi.

20.6.2016 10:52

Baronka Warsíová, která oznámila, že přestupuje do tábora za setrvání Británie v EU, byla podle Nigela Farage "nastrčená" vládou Davida Camerona.

Předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) to napsal na svém twitterovém účtu.

20.6.2016 10:54

Další politikové tvrdí, že ani nevěděli, že Warsíová do té doby podporovala brexit.

20.6.2016 10:56

Většina Evropanů chce, aby Britové v EU zůstali. Naznačuje to průzkum z pera Bertelsmann Foundation, ze kterého cituje server BBC. 54 procent lidí je proti brexitu, 21 procent jej podporuje. 45 procent dotázaných lidí se domnívá, že EU bude bez Londýna v horší situaci. Stejný počet respondentů si myslí, že k žádné změně nedojde.

20.6.2016 10:57

Kolegové z Aktuálně.cz na svém twitterovém účtu zveřejnili anketu. Jaký je váš názor na vystoupení Británie z EU?

20.6.2016 10:58

Kampaň Leave tvrdí, že Warsíová nikdy nebyla její oficiální členkou a že členem není ani UKIP a Farage.

20.6.2016 11:03

Baronka Sayeeda Warsíová je členkou Sněmovny lordů.

baronka  Sayeeda Warsíová

20.6.2016 11:07

Pokud se ve čtvrtek Britové v referendu rozhodnou zůstat v EU, očekává Londýn rychlé prosazení změn ve fungování Evropské unie, které v únoru s ostatními šéfy států a vlád dojednal britský premiér David Cameron. Novinářům to dnes před jednáním se svými kolegy z ostatních zemí osmadvacítky řekl britský ministr zahraničí Philip Hammond.

20.6.2016 11:12

Libra poslední měsíce věrně kopíruje výsledky průzkumů mezi Brity. Pokud by Británie skutečně volila pro opuštění Evropské unie, libra by rázem vůči dolaru oslabila dle analytiků oslovených Bloombergem na 1,25 až 1,35 dolaru za libru. Dnes se obchoduje s kurzem 1,46 dolaru za libru. Oslabení by táhla nejistota ohledně obchodního partnerství s EU (z toho vyplývá i případný pokles zahraničních investic) a sáhnutí tamní centrální banky k uvolnění monetární politiky. David Cameron by také pravděpodobně musel odejít z úřadu a zemi by čekaly nové volby, což by zahraniční investory odradilo ještě více, uvádí The Economist.

20.6.2016 11:21

Baronka Sayeeda Warsíová retweetovala někeré rasistické zprávy, které dostala poté, co podpořila kampaň pro setrvání v Evropské unii.

 

20.6.2016 11:30

Server Politico hovoří o nadcházejících sedmi dnech jako o týdnu, který definuje budoucí Evropu. Důvodem není jenom čtvrteční referendum, které může do budoucna získat post předsedy britské vlády pro konzervativního populistu Borise Johnsona, ale i další nedělní volby ve Španělsku, kde může posílit radikálně levicové hnutí Podemos.

20.6.2016 11:33

Příliš velké nadšení nebudí současná situace mezi zahraničními investory držícími britský dluh v librách. V současnosti drží britské dluhopisy o objemu 449 miliard liber, což je 27 procent celkového zadlužení země. Sama Británie, která na příliv zahraničních investic spoléhá při financování rozpočtového deficitu, by tak musela sáhnout hlouběji do kapsy.
A vidět to lze již i na vývoji výnosu desetiletých dluhopisů, který stoupl na 1,21 procenta.

20.6.2016 11:37

Sociální sítě jsou zahlceny agitačními příspěvky obou táborů, které přesvědčují Brity, proč je lepší hlasovat tak či onak. "Prosím, ve čtvrtek hlasujte pro odchod - protože takovou šanci už znovu mít nebudeme," říká například bývalý starosta Londýna Boris Johnson.

20.6.2016 11:41

"O EU se roky nemluvilo, byla považována za projekt elit a byla ignorována ve většině národních debat. Evropští politici se vyhýbali tomu, aby zaujali jakkoliv pozitivní postoj k EU, protože věděli, že je to velmi citlivé. Obzvláště po ekonomické krizi," vysvětluje Vivien Pertusot, šéf bruselské kanceláře Francouzského institutu mezinárodních vztahů. Podle něj je důležité, aby se debata o tom, jakou EU chceme mít a proč je vůbec dobré být jejími členy, nevedla v Bruselu, ale v jednotlivých členských státech. Co si dále myslí o případném brexitu Pertusot, čtěte v článku Silvie Houskové.

20.6.2016 11:51

Dobře si dnes vedou především akcie v bankovním sektoru. Akcie velkých britských bank Royal Bank of Scotland a Lloyds přidávaly sedm procent, respektive 5,1 procenta.

Britský burzovní index FTSE 100 si krátce před polednem připisuje 2,6 procenta, meziměsíčně 0,35 procenta. V meziročním srovnání je dole o 8 procent.

Index FTSE 100 zahrnuje sto společností s nejvyšší tržní kapitalizací, které sídlí ve Velké Británii a jejichž akcie se obchodují na londýnské burze.

20.6.2016 11:53

Akcie, libra i ropa zlevňují. Trhy jsou nervózní před britským referendem. Kdo věří v brexit a chce na něm vydělat, může s nákupem ještě počkat. Kdo věří v opak, může už nakupovat. Jak vypadá situace na trzích a jak mohou na případný odchod reagovat, píše Jiří Hovorka.

20.6.2016 11:57

Pražská burza je prakticky celá v zelených číslech. Navázala na páteční růst a dnes dopoledne stoupla o 1,3 procenta. Index PX krátce před polednem dosahoval hodnoty 842 bodů.

Daří se zejména akciím Erste Bank a ČEZ, které si připisují kolem dvou procent. Česká měna vůči libře pak oslabila na dnešních 34,89 koruny za libru, před týdnem byla koruna o padesátník silnější. 

20.6.2016 11:59

Předseda strany UKIP Nigel Farage nařknul britského premiéra Davida Camerona, že se snaží pro svou kampaň využít i tragické smrti poslankyně Jo Coxové.

"Vidíme tu, že premiér a kampaň 'Remain' se snaží propojit činy jednoho šíleného jedince s pohnutkami poloviny Britů, kteří si myslí, že bychom měli zpátky získat kontrolu nad svými hranicemi..."

20.6.2016 11:59

SteinmeierV případě odchodu Británie z Evropské unie hrozí Evropě návrat k nacionalismu. V rozhovoru poskytnutém deníkům mediální skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland to dnes uvedl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.
"My v Evropě totiž máme společnou zodpovědnost za to, že se nevrátíme k nacionalismu jednotlivých národních států," řekl německý šéfdiplomat.

Evropská sedmadvacítka by podle něj musela po brexitu udělat vše proto, aby "se nezvrátil desítky let trvající integrační proces, z něhož všichni v Evropě nesmírně profitujeme".

20.6.2016 12:09

Rozpad Evropské unii hrozí po případném brexitu i podle Nigela Farage.

"Bude to jako koňské závody. Kdo půjde první: vy (Rakušané), a nebo snad přece jen Dánové?" uvedl Farage s tím, že odchod dalších zemí z EU očekává do půl roku po brexitu. "Dny Evropské unie jsou sečteny," dodal.

20.6.2016 12:32

Tématu brexitu se věnoval i anglický politický satirik John Oliver v poslední epizodě své show Last Week Tonight.

 

20.6.2016 13:08

Všichni říkají, že silnější jsme v EU, tlumočí premiér David Cameron vzkaz podnikatelů.

20.6.2016 13:13

Na sociálních sítích reagují na čtvrteční referendum i čeští politici:

20.6.2016 13:17

Co vidí Britové jako důležité pro své rozhodování, zda zůstat, nebo odejít z EU?

20.6.2016 13:20

Britští zákonodárci se v pondělí ve 15:30 (SEČ) vrátí do parlamentu a uctí památku poslankyně Jo Coxové, která byla zavražděna v minulém týdnu. Spekuluje se, že útočník měl Coxovou zabít kvůli jejímu názoru na setrvání Británie v EU.

20.6.2016 13:24

Svaz průmyslu a dopravy ČR jednoznačně podporuje setrvání Velké Británie v Evropské unii. V tiskovém prohlášení to uvedl jeho prezident Jaroslav Hanák.

"Vystoupení Británie by vážně zasáhlo samotný princip fungování Evropské unie. Právě Spojené království v uplynulých více než čtyřiceti letech sehrávalo zásadní roli v tom, aby se obchod a jednotný trh staly ústředními prioritami Evropy."

Referendum jako takové pak svaz považuje za hlasování o fungování EU a bruselských institucí.

20.6.2016 13:39

Shodou náhod na čtvrtek připadá i datum, kdy britský statistický úřad zveřejní každoroční odhady rustů a velikosti britské populace. Data většinou vzbuzují emoce, protože nárůst britské populace bývá zapříčiněn příchodem migrantů.

Načasování odpovídá přesně 12 měsícům od zveřejnění posledních dat. Datum bylo stanoveno mnohem dříve, než bylo stanoveno datum referenda.

 

20.6.2016 13:42

Americký automobilový koncern Ford se v dopise obrátil na všech svých 14 tisíc britských zaměstnanců, aby zvážili svůj hlas v nadcházejícím referendu. Podle dopisu může brexit stát společnost stovky milionů dolarů ročně.

20.6.2016 13:45

Nejnovější průzkumy dávají více šancí táboru, který prosazuje setrvání království v EU. Britská měna poskočila.

20.6.2016 13:56

Předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel na přednášce v pražském Karolinu - historickém sídle Univerzity Karlovy:

"Osobně nevěřím, že Velká Británie vystoupí z Evropské unie. Pokud by k tomu nicméně přece jen došlo, na bezpečnost evropského kontinentu to bude mít jen nepřímý vliv. Británie přece dál zůstává v Severoatlantické alianci. Jestliže se ale něčeho obávám, tak dominového efektu, na jehož vlně by se mohli svézt euroskeptici. Ten by Evropu mohl ve svých důsledcích oslabit. S Británií je to jako s mnohými zeměmi Evropy: mladá generace je - na rozdíl od té starší - proevropská, avšak nechodí k volbám."

20.6.2016 14:30

"Naléhavě žádám britské občany: Zůstaňte s námi. Potřebujeme vás. Společně se s budoucími výzvami vypořádáme. Odděleně to bude težší," uvedl na Twitteru "prezident EU", předseda Evropské rady Donald Tusk. 

20.6.2016 14:40

Případný odchod Británie z EU by měl vliv i na dohody o otevřeném vzdušném prostoru mezi členy EU, která v 90. letech vytvořila jednotný letecký trh. Brexit by znovu přinesl nejistotu, píše agentury Reuters.

20.6.2016 14:43

Případné vystoupení Velké Británie z EU by českou ekonomiku v dlouhodobém horizontu mohlo připravit o 3,7 až 10,4 miliardy korun ročně, tedy o 0,08 až 0,23 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Deloitte.

20.6.2016 15:03

Případný odchod Británie z Evropské unie charakterizuje z pohledu ekonomiky a finančních trhů především nejistota, co by nastalo po čtvrtečním referendu. Shodují se na tom Češi pracující v londýnském finančním středisku City, které oslovila ČTK.

20.6.2016 15:25

Brexit by ukončil vůdčí postavení londýnského City v obchodování s aktivy denominovanými v eurech, řekl deníku Financial Times šéf evropské akciové burzy Euronext Stéphane Boujnah. 

20.6.2016 15:33

Dow Jonesův index na úvod pondělního obchodování prudce vzrostl poté, co poněkud opadly obavy z vystoupení Británie z EU.

20.6.2016 15:47

"Nejsem expert na moc věcí - ale vím, jak stvořit monstrum," píše na svém webu britská spisovatelka a autorka knih o Harrym Potterovi, Joanne K. Rowlingová. V textu nazvaném "O monstrech, darebácích a o referendu o EU" vyčítá oběma táborům, že taková monstra oživují a že z kampaní učinily špinavou záležitost. 

20.6.2016 15:49

Poslanci britské Dolní sněmovny na mimořádné schůzi vzpomínají na zavražděnou kolegyni Jo Coxovou. Na jejím křesle je červená a bílá růže.

20.6.2016 15:59

"Strašlivý čin, který nám ji vzal, byl útokem na demokracii a celou naši zemi šokoval a zarmoutil," prohlásil šéf britských labouristů Jeremy Corbyn na schůzi Dolní sněmovny k uctění zavražděné labouristické poslankyně Jo Coxové.

20.6.2016 16:05

Občané EU stojí o to, aby Británie ve společenství zůstala i po čtvrtečním britském referendu o brexitu, vyplývá z průzkumu německé Bertelsmannovy nadace. Pro setrvání Británie v unii se vyslovilo 54 procent dotázaných, její odchod si přeje 21 procent. Lidé se obávají, že by brexit přinesl oslabení EU jako celku na globální scéně.

20.6.2016 16:16

Brexit je podle vybraných respondentů serveru Politico třetí největší hrozbou, které Evropa čelí. První je populismus, druhou ekonomická krize. Serveru anonymně odpovídala skupina složená mimo jiné z představitelů unie, významných společností i NATO.

20.6.2016 16:37

Premiér David Cameron v Dolní sněmovně vyzval, aby se zákonodárci sjednotili tváří v tvář nenávisti, která stála jejich kolegyni Jo Coxovou život. "Vzdáváme hold milující, odhodlané, zanícené a progresivní političce, která byla humánnost sama a často dokazovala, že politika má sílu udělat ze světa lepší místo k životu," uvedl Cameron.

20.6.2016 16:48

Britští poslanci na závěr schůze k uctění zavražděné kolegyně Jo Coxové spontánně tleskali vestoje.

20.6.2016 16:58

"Skutečně upřímně si přejeme, aby Británie v EU zůstala, bude to lepší jak pro Británii, tak pro unii," řekl novinářům v Lucemburku slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.

20.6.2016 17:04

Není příliš pravděpodobné, že by se většina Britů vyslovila pro opuštění EU, domnívá se Václav Klaus a jeho kolegové z IVK. Referendum o brexitu je prý "předmětem nejen dramatických polemik a sporů, ale i rozsáhlé politické a mediální manipulace".

20.6.2016 17:23

Vystoupení Británie z EU by mohlo mít dopad na českou ekonomiku zhruba v řádu desetin procenta HDP, řekl šéfporadce českého premiéra, bývalý eurokomisař a expremiér Vladimír Špidla.

20.6.2016 17:35

Japonský výrobce aut Nissan chce "podniknout právní kroky" proti kampani Vote Leave. Společnost tvrdí, že kampaň zneužila jejich jméno a značku a použila je na svých letácích.

20.6.2016 17:39

V londýnském kostele sv. Markéty se za přítomnosti poslanců koná zádušní mše za Jo Coxovou.

20.6.2016 17:44

Důchodce Bernard Kenny, který při útoku vlasním tělem bránil poslankyni Jo Coxovou, možná dostane Jiřího kříž, nejvyšší britské civilní vyznamenání za statečnost. Příslušnou petici už podepsalo na 15.500 lidí.

20.6.2016 18:11

Thomas Mair, obviněný z vraždy Coxové, v pondělí prostřednictvím videokonference absolvoval druhé slyšení před soudem. Během krátkého jednání jeho advokát nevznesl žádost o propuštění na kauci a útočník, který dříve sám sebe označil za "politického aktivistu", nevypovídal.

20.6.2016 18:20

Britská libra a euro prudce rostou. Investorům se vrací chuť jít do rizik poté, co poslední průzkumy mínění naznačily zvýšenou pravděpodobnost setrvání Británie v Evropské unii.

20.6.2016 18:30

Menší obavy investorů z odchodu Británie z EU jsou hlavním důvodem pokračujícího růstu Pražské burzy. Ta v pondělí navázala na růst ze závěru minulého týdne, když index PX posílil o 0,93 procenta na 838,94 bodu.

20.6.2016 18:40

Bývalý britský konzervativní premiér John Major v rozhovoru s Financial Times varoval, že brexit by byl "neodvolatelnou chybou".

20.6.2016 18:53

Světové ceny ropy díky snížení šancí na brexit a zvýšené chuti investorů jít do rizik už druhým dnem po sobě rostly. Severomořská ropa Brent se vrátila nad 50 dolarů za barel.

20.6.2016 19:30

Vedení Evropské centrální banky bude ve čtvrtek jednat o strategii, jak zmírnit dopady případného odchodu Británie z EU na eurozónu. 

20.6.2016 19:40

Pokud se Britové v referendu rozhodnou pro odchod své země z EU, britská libra vůči dolaru oslabí až o 10 procent, domnívá se Stacey Gilbertová makléřské společnosti Susquehanna Financial Group. 

20.6.2016 19:46

Předák opozičních labouristů Jeremy Corbyn v debatě televize Sky News prohlásil, že jeho podpora EU "není bezpodmínečná". Kritizoval napčíklad chystanou unijně-americkou obchodní dohodu (TTIP). Vyslovil se pro Evropu "solidarity".

20.6.2016 19:51

Důchodce Bernard Kenny, jenž byl zraněn při pokusu o záchranu labouristické poslankyně Jo Coxové, byl propuštěn z nemocnice.

20.6.2016 20:05

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier: Doufám, že se většina britských občanů rozhodne pro setrvání v EU.

20.6.2016 20:15

Před odchodem Británie z EU varovalo britské Sdružení výrobců a prodejců motorových vozidel (SMMT) a proti brexitu se vyslovili i šéfové některých britských automobilek a výrobců součástek. Podle nich by odchod z EU zvýšil výrobní náklady a ohrozil pracovní místa.

20.6.2016 20:30
20.6.2016 20:33

Online zpravodajství k brexitu pro dnešek končí. Vývoj budeme podrobně sledovat i v příštích dnech.