Belgická policie zadržela v úterý ráno před nákupním střediskem City 2 v centru Bruselu podezřelého muže, který předtím zavolal a sdělil policii, že má sebevražedný pás s trhavinou. Informovala o tom bruselská prokuratura. Bezpečnostní zdroje poté řekly agentuře Reuters a místním médiím, že se žádné výbušniny u muže nenašly. Podle belgických médií se tak asi jedná o čin psychicky narušeného muže.

Poplach policie spustila kolem 5.30 SELČ (středoevropského letního času). U zatčeného se podle prokuratury našlo "něco, co by skutečně mohlo být pásem s výbušninami". Podezřelý předmět ihned zkoumali pyrotechnici, kteří podle prokuratury zjistili, že se jedná o atrapu bez výbušniny.

Početné bezpečnostní síly po dobu poplachu uzavřely okolí nákupního střediska na ulici Rue Neuve a některé vstupy do nedaleké stanice metra Rogier, která ale zůstala v provozu. Komplex obchodů City 2 leží necelý kilometr od hlavního bruselského Velkého náměstí (Grand-Place).

Kvůli incidentu se sešla krizová rada v čele s belgickým premiérem Charlesem Michelem. "Situace je nyní pod kontrolou," řekl po schůzce šéf kabinetu, který kvůli tomu zrušil plánované ranní vystoupení v rozhlase. Ujistil, že bezpečnostní síly ale zůstávají "ohromně bdělé".

Starosta Bruselu Yvan Mayeur po účasti na bezpečnostní radě ujistil, že obchodům v centru metropole nic konkrétního nehrozí. Ranní incident byl podle něj asi provokací, která vyvolala rozruch, protože se dotýkala teroristické hrozby.

V Belgii stále platí třetí ze čtyř stupňů ohrožení teroristickým útokem. Třetí stupeň znamená, že ohrožení je "vážné, možné a pravděpodobné", ale nikoli bezprostřední.

Belgická policie už v sobotu zatkla tři muže podezřelé z plánování útoků. Přišla si pro ně na základě telefonních odposlechů, ze kterých vyplývalo, že chtějí zaútočit brzy. Nenašla však v bytech žádné zbraně ani výbušniny.

Zpravodajská služba dostala minulý týden informace, že ze Sýrie zamířila do Belgie a Francie skupina teroristů z Islámského státu. Zároveň vláda vyzvala Belgičany, aby nepodléhali panice.

Mimořádná bezpečnostní opatření v zemi platí od listopadových útoků v Paříži, při kterých převážně francouzští a belgičtí džihádisté zabili 130 lidí. Obavy z terorismu v zemi oživily březnové sebevražedné atentáty islamistů v Bruselu, při kterých na letišti a v metru belgické metropole zahynulo 32 lidí.