V jižní Číně v úterý začal tradiční festival psího masa, ze kterého se připravují nejrůznější speciality. Aby byl produkt co nejčerstvější, zabíjejí kuchaři zvířata přímo na místě. Zejména tyto praktiky vyvolaly ostrou kritiku a protesty ochránců práv zvířat. Obyvatelé jihočínského města Jü-lin si naopak stěžují, že kampaň aktivistů škodí místní tradici.

V Číně je ročně na maso zabito kolem deseti milionů psů, konzumace psího masa se ale v této zemi postupně snižuje. Tradice pojídání psího masa je v Číně, Jižní Koreji a dalších asijských zemích stará bezmála pět set let. Stoupenci této praktiky tvrdí, že psí maso je pro lidi zdravé a v letních měsících zmírňuje účinky vedra. Jedení psů se podle nich nijak neliší od konzumace jiných živočišných druhů.

Bojovníci za práva zvířat letos vystupňovali protestní kampaň, při níž shromáždili 11 milionů podpisů pod petici vyzývající ke zrušení akce.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Tak jako každým rokem i letos má být kvůli festivalu zabito asi 10 tisíc psů. Kritici poukazují na to, že psi jsou před utracením vystaveni velmi krutému zacházení. Jsou drženi v malých klecích, kde jich je často několik pohromadě. Sváženi jsou ze všech koutů země, takže do Jü-linu obvykle dorazí v zuboženém stavu, hladoví, dehydrovaní, zmlácení a vyčerpaní. Řada z nich cestou pojde.

Mnozí psi mají stále na krku obojky, což svědčí o tom, že byli ukradeni jejich majitelům. To je totiž pro obchodníky podstatně levnější než se živit chovem psů na maso.

Ve většině oblastí Číny není konzumace psů v současnosti běžná a mnoho Číňanů naopak nyní chová psy jako domácí mazlíčky. Psa jako mazlíčka má asi 30 milionů čínských domácností.