Egyptský soud zrušil rozhodnutí prezidenta Abdal Fattáha Sísího o navrácení dvou strategických ostrovů Saúdské Arábii a označil ho za "neústavní". Prezidentův krok vyvolal v Egyptě rozsáhlé protesty. Podobný verdikt je v zemi ojedinělý, soudy většinou vždy stojí za Sísím, poznamenala agentura AP. Rozhodnutí nejspíš může ovlivnit vztahy země se Saúdskou Arábií, která Egyptu v uplynulých letech poskytla pomoc v miliardách dolarů.

Egyptská vláda oznámila navrácení ostrovů Rijádu letos v dubnu. Tvrdila, že ostrovy patří Saúdské Arábii, která v roce 1950 jen požádala Egypt, aby oblast chránil před Izraelem. Židovský stát se ostrovů zmocnil v roce 1967, na základě mírové dohody z roku 1979 je ale Egyptu vrátil. Egypťané v reakci na toto tvrzení zaplnili sociální sítě nejrůznějšími odkazy na staré mapy, které podle nich dokazují, že vlastníkem ostrovů je Egypt.

Sísího vláda spolu s loajálními médii dubnové rozhodnutí bránila s tím, že Káhiře přinese ekonomické výhody. Podle soudu je ale realitou, že Egypt nad ostrovy po dlouhou dobu vykonává "úplnou a nespornou svrchovanou vládu". "Vzhledem k tomu, že Egypt na obranu dvou ostrovů obětoval krev svých synů, jasně to ukazuje, že jsou součástí egyptského území," uvedl soud ve svém verdiktu. Odevzdání ostrovů Saúdské Arábii by podle něho bylo "hrubým porušením" egyptské ústavy.

Egyptská vláda oznámila, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. "Prostudovali jsme důvody pro verdikt, napadneme ho u vyššího soudu a budeme žádat, aby byl zrušen," uvedl kabinet.

"Jde o velmi důležitý krok," uvedl o verdiktu Chálid Alí, prominentní právník zabývající se lidskými právy a bývalý prezidentský kandidát, který spolu s dalšími advokáty Sísího rozhodnutí u soudu napadl. "Vyzývám egyptskou vládu, aby se řídila rozhodnutím soudu. Jde o půdu našich předků, musíme ji chránit. Tyto ostrovy jsou egyptské a navždy egyptské zůstanou," dodal.

Související