Několik stovek delegátů červencové republikánské nominační konference v Clevelandu se postaví proti vítězi primárek Donaldu Trumpovi. Napsala to ve středu agentura AP. Nominační sjezdy mají obvykle sjednotit stranické řady před rozhodující fází prezidentské kampaně. Tentokrát se ale podle americké agentury může stát, že manifestační jednotu nahradí půtky o nominačních pravidlech a politické platformě republikánů, navíc přenášené živě v médiích.

 "Pokud Trump nominaci dostane, skutečně se bojíme, že to stranu zničí," řekla novinářům coloradská delegátka Kendal Unruhová. Na dotaz, co jí na Trumpovi vadí, odpověděla: "Myslíte kromě toho, že to není žádný republikán? Že je to pokrokářský, populistický protekcionista?"

Trump odmítá, že by mu na sjezdu, který se sejde 18. až 21. července, mohla nominace pro listopadové volby hlavy státu uniknout. Má více než dostatečnou podporu, aby kandidaturu potvrdil a nominační proces kontroloval. V primárkách dostal trojnásobek hlasů ve srovnání s hlavním rivalem Tedem Cruzem.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Odpůrci Trumpa mají podle AP asi 400 delegátských hlasů. Na konferenci ale přijede 2472 delegátů, z nichž 1542 podporuje Trumpa. Hlas některých z nich je "volný", ale nejméně 1447 delegátů je vázáno stranickými pravidly, aby pro vítěze primárek zvedli ruku. K potvrzení kandidatury přitom Trump potřebuje 1237 hlasů.

Unruhová AP řekla, že se bude snažit prosadit zásadu, aby každý hlasoval podle svého svědomí, nikoli podle výsledku primárních voleb. Pokud aspoň 28 ze 112 členů výboru tuto změnu podpoří, musí o ní hlasovat všichni delegáti sjezdu. "Budou-li delegáti zbaveni nutnosti hlasovat podle primárek, pak se uvidí," konstatoval člen Cruzova volebního štábu Chris Wilson. "Možné je všechno."

Popadneme pilu a řízneme

Nový peruánský prezident Pedro Pablo Kuczynski v rozhovoru po svém zvolení napůl v žertu řekl, že pokud Donald Trump stane v čele Spojených států, Peru s USA výrazně omezí styky. Prohlášení prozrazuje, že Kuczynski stejně jako řada dalších latinskoamerických státníků není nakloněn představě republikánského miliardáře v Bílém domě.

"Popadneme pilu a řízneme," odvětil podle agentury AP Kuczynski na otázku peruánského novináře, co se stane s peruánsko-americkými vztahy v případě Trumpova vítězství v listopadových volbách.

"Chce postavit zeď mezi USA a Latinskou Amerikou a přimět Mexičany, aby za ni zaplatili. Není to trošku moc?" ptal se Kuczynski už vážněji v narážce na Trumpův zřejmě nejdiskutovanější návrh v otázce jím plánovaného zastavení přílivu migrantů z hispánských zemí jižně od USA.

Související