Celá Evropská unie se dnes probudila do dne plného turbulencí na světových trzích i v politice. Po výhře tábora brexitu 51,9 ku 48,1 procenta se libra propadla o deset procent nejníže od roku 1985, burzovní indexy odepisovaly po otevření kolem osmi procent a premiér David Cameron oznámil, že rezignuje. Před koncem obchodování burzy ranní ztráty částečně smazaly.

Výsledek byl přitom pro svět velkým překvapením, neboť ještě v jednu hodinu ráno zastánci setrvání v EU při sčítání hlasů vedli a v prohru brexitu věřily sázkové kanceláře i trhy. Podrobné výsledky pak ukázaly, že o brexitu rozhodli především obyvatelé Anglie a Walesu. Naopak Skotsko a Severní Irsko hlasovaly pro setrvání v unii.

Hned ráno proto vystoupila s prohlášením skotská první ministryně Nicola Sturgeonová s tím, že chce udržet Skotsko v EU a chystá další referendum o skotské nezávislosti. O možném referendu o samostatnosti hovořil i předseda strany Sinn Féin a vicepremiér severoirské vlády Martin McGuinness.

Volební účast byla 72,2 procenta, což je přibližně o šest procent více než v minulých volbách. K hlasovacím urnám tak vyrazili mladí i starší lidé a dle výsledků měly navrch právě starší generace, které téměř v naprosté většině hlasovaly pro odchod.

Německo svolává na sobotu summit šesti zakladatelských zemí Evropské unie. Tedy Belgie, Francie, Itálie, Lucemburska, Německa a Nizozemska. Evropský parlament se sejde v příštím týdnu. Většina lídrů se shoduje, že Evropská unie potřebuje reformu, aby se více přiblížila občanům.

K událostem se vyjádřil krátce i ruský prezident Vladimir Putin. Neočekává, že by výsledek referenda nějak ovlivnil postoj unie k sankcím vůči Rusku, nicméně je otevřený diskusi.

O dopadu na českou ekonomiku pak hovořil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. "Přišel čas na sametový rozvod. Velkou smlouvu o Evropské unii je třeba nahradit stovkami malých," prohlásil. Británie je pro Česko čtvrtým největším exportním trhem a 13. největším trhem z hlediska dovozu. 

Očekává oslabení postavení ČR v prosazování klíčových priorit na vnitřním trhu EU a v obchodní politice s dopadem na celou řadu navazujících politik, od energetiky přes unii kapitálových trhů až po oblast regulace.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
24.6.2016 22:30 | Online skončil

Děkujeme za vaši přízeň a přejeme dobrou noc. Vše kolem brexitu budeme sledovat i v následujících dnech.

24.6.2016 21:38 | První návrh vlajky nezávislého Londýna

Psali jsme před třemi hodinami v tomto onlinu, že se dnes objevila petice za nezávislost Londýna a jeho setrvání v Evropské unii navzdory celkovým výsledkům referenda o Brexitu. Na twitteru už se objevil první návrh, jak by mohla vypadat vlajka nezávislého Londýna.

 

24.6.2016 21:27 | Španělská vlajka nad Gibraltarem?

Španělsko dává celkem nepokrytě najevo, že si v důsledku Brexitu dělá naděje na Gibraltar. BBC uvádí, že Španělsko navrhuje společnou kontrolu nad územím a cituje španělského ministra zahraničí, že "španělská vlajka vlající na Gibraltaru je mnohem blíž než kdykoli před tím".

Gibraltar, který je britským územím, hlasoval v referendu přesvědčivě pro setrvání v EU. Vyslovilo se tak 96 procent tamních obyvatel.

24.6.2016 20:50 | Vojna a mír

24.6.2016 20:19 | Malta další předsednictví nechce

Maltský premiér Joseph Muscat dnes oznámil, že případné prodloužení předsednictví jeho země se oficiálně ještě neřešilo. "Ale raději bychom měli šestiměsíční úřad," uvedl na tiskové konferenci Muscat. Dodal také, že odchodem Británie ztratí Malta svého důležitého spojence.

24.6.2016 20:16 | Zástupci EU se sejdou s Cameronem v úterý

Řádný summit šéfů států a vlád zemí Evropské unie se v důsledku rozhodnutí britských voličů o odchodu z unie ve čtvrtečním referendu prakticky zúží příští týden na jediný den. Osmadvacítka i s Davidem Cameronem se sejde v úterý odpoledne. Ve středu se neformálně sejdou zástupci 27 zemí, tedy bez Británie. Vyplývá to z harmonogramu akcí naplánovaných na příští týden předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

24.6.2016 20:02 | Řešení předsednictví v EU

Tématem po Brexitu je i předsednictví Británie v EU. Řešení situace se nabízejí tři:

1. Současná předsednická země Malta si šéfování schůzek ministrů evropských zemí o půl roku prodlouží.

2. Předsednictví se o něco dříve ujme Estonsko, které s ním má začít 1. ledna 2018.

3. Všechny mandáty naplánované po Británii se posunou o půl roku dopředu (po Estonsku následuje Bulharsko, Rakousko, Rumunsko a Finsko).

24.6.2016 19:36 | Devizové obchody šly jako na drátku

"Vzhledem k okolnostem to jde relativně hladce," řekl Daniel Pinto z banky JPMorgan Chase, který šéfuje divizi pro firemní a investiční bankovnictví. Banka podle něj dnes uskutečnila jen v Asii devizové obchody v hodnotě asi 60 miliard dolarů (1,5 bilionu korun), což je čtyřnásobek obvyklého objemu, a přitom nemusela ani jednou obchodování přerušit.

24.6.2016 19:32 | Koruna se držela na výbornou

"Koruna brexit ustála na výbornou. Prodloužení intervencí je ale pravděpodobnější," říká Petr Krpata z londýnské City. Na brexit kromě libry nejvíce doplatila norská koruna, výrazněji oslabuje také polský zlotý a maďarský forint.

24.6.2016 18:55 | Z pátečních Financial Times k odchodu firem

S výjimkou HSBC nezní pro většinu bank přesun do Paříže jako přirozená volba. A Frankfurt jako sídlo Evropské centrální banky je také problematický. Jde o město s provinční pověstí, které u bankovního personálu není populární.

Nejvíce pravděpodobné se zdá, že zahraniční banky, které velké operace realizují z Londýna, svůj personál rozprostřou po metropolích eurozóny, kde už dnes mají svá zastoupení. Mohlo by jít o Frankfurt, Dublin, Paříž, Varšavu a Lisabon. To by ovšem mohlo roztříštit trh finančních služeb v Evropě. Potenciálně by se mohla oslabit schopnost kontinentu být v rámci světa konkurenceschopným.