Tornádo a krupobití, které ve čtvrtek zasáhly východní Čínu, už podle nové bilance mají nejméně 78 obětí. Dalších zhruba 500 osob utrpělo zranění, z toho přibližně 200 vážná. Živel vyvracel sloupy elektrického napětí, převracel vozy a strhával střechy domů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínské úřady.

Tornádo se zformovalo nedaleko zhruba osmimilionového města Jen-čcheng v provincii Ťiang-su. Vítr dosahoval rychlosti 125 kilometrů v hodině. "Slyšel jsem poryvy větru a rozeběhl jsem se po schodech nahoru, abych v patře zavřel okna," řekl tiskové agentuře Nová Čína jeden z místních obyvatel. "Sotva jsem se dostal na vrchol schodiště, když se ozvala silná rána a celou zeď s okny to utrhlo," dodal. "Bylo to jako konec světa."

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Jižní a východní Čínu v posledních týdnech sužují přívalové deště a bouře, které způsobily záplavy a vyžádaly si desítky obětí.

Záběry čínské televizní stanice CCTV ukázaly obyvatele, jak do nemocnic převážejí zraněné; automobily převrácené na střechu, přelomené sloupy pouličního osvětlení a rozdrcené elektrické stožáry.

Přírodní katastrofy, především pak povodně a zemětřesení, sužují Čínu často. Záplavy, které jsou každoročně se opakujícím jevem, zhoršuje rozmach urbanizace. Vliv mají i špatné odpadní systémy a další infrastruktura v řadě měst.

Čína letos varovala před potenciálně rekordními povodněmi kvůli silnému klimatickému jevu El Niňo.

Související