Německo svolalo na sobotu summit šesti zakladatelských zemí Evropské unie, které se shodly na tom, že proces odchodu Británie by měl začít co nejdříve. Zároveň ale ve Velké Británii vznikla petice za nové referendum, kterou už podepsalo dva a půl milionu britských občanů.

V následujících dnech chce nicméně šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier o sobotních rozhovorech Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska zpravit Baltské země a státy Visegrádu.

Vše o brexitu

Výsledek referenda nevyvolal oživení odstředivých sil jen v rámci unie, nýbrž i v samotném Spojeném království. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová oznámila, že chce udržet Skotsko v EU a chystá další referendum o skotské nezávislosti.

Londýn dokonce přišel s peticí, v níž požaduje nezávislost a setrvání v EU. Španělsko dává navíc najevo poměrně hlasitě, že chce získat kontrolu nad Gibraltarem. "Španělská vlajka vlající na Gibraltaru je mnohem blíž než kdykoliv předtím," uvedlo tamní ministerstvo zahraničí. Na Gibraltaru přitom pro setrvání v unii hlasovalo 96 procent tamních obyvatel.

V úterý se bude konat summit šéfů států a vlád zemí Evropské unie, kterého se ale již nezúčastní britští zástupci.

Británie je pro Česko čtvrtým největším exportním trhem a 13. největším trhem z hlediska dovozu. 

Sledovali jsme online

 
25.6.2016 07:18 | On-line reportáž začíná

Situaci okolo odchodu Velké Británie z Evropské unie sledujeme on-line.

25.6.2016 07:20 | Schulz: Cameron drží Evropu jako rukojmí

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz označil za skandální, že britský premiér David Cameron nehodlá odstoupit z funkce dřív než v říjnu. Podle Schulze Cameron "drží celý (evropský) kontinent jako rukojmí", napsala agentura AFP.

Představitelé Evropské unie v pátek vyzvali Camerona, aby co nejdříve zahájil jednání o odchodu Británie z Evropské unie poté, co britští voliči ve čtvrtečním referendu podpořili brexit.

25.6.2016 07:29 | Britové chtějí nové referendum

Na čtvrt milionu Britů již podepsalo petici, v níž vyzývají k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii.

"My, níže podepsaní vyzýváme vládu, aby zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by mělo být vyhlášeno další referendum," uvádí se v petici.

25.6.2016 07:38 | Starostka Calais chce přesunout hraniční kontroly do Británie

"Britové musejí nést následky své volby," prohlásila v pátek starostka Calais Natacha Bouchartová. "Jsme nyní v silné pozici, abychom prosadili náš požadavek na přehodnocení dohody, a vyzýváme prezidenta (Françoise Hollandea), aby uplatnil svůj vliv," dodala.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault to ale odmítl a prohlásil, že hranice Francie s Británií zůstanou pro migranty na francouzské půdě.

25.6.2016 07:43 | Britské noviny
25.6.2016 07:52 | "Nechceme hranice", volají protestující v Londýně

V pátek poté, co výsledky ukázaly, že ve čtvrtečním referendu zvítězili přívrženci brexitu, se po celé Británii uskutečnila řada demonstrací. Množství nespokojenců se v Londýně sešlo před budovou, v níž sídlí bulvární list The Sun, který podporoval odchod Británie z Evropské unie. Na místo byly vyslány policejní posily.

Protestující provolávali "Nechceme hranice! Nechceme Borise!". Nejviditelnější představitel kampaně vyzývající Brity k opuštění unie, bývalý starosta Londýna Boris Johnson je považován za možného nástupce premiéra Davida Camerona.

25.6.2016 08:05 | Brexit vévodí titulním stranám světových novin i v sobotu

Francouzský list Libération s příznačným obrázkem na první straně ukazuje, co si myslí o brexitu a vyhlídkách bývalého londýnského starosty Borise Johnsona stát se premiérem.

25.6.2016 08:25 | Zakládající země EU budou jednat o důsledcích brexitu

Ministři zahraničí šesti zakládajících zemí evropských společenství budou v sobotu dopoledne jednat v Berlíně o důsledcích britského rozhodnutí vystoupit z Evropské unie. Německo a Francie by chtěly předložit společný návrh toho, kudy by se měla unie dál ubírat.

25.6.2016 08:45 | Varování bývalého šéfa Fedu

Brexit způsobí Británii, Evropě i zbytku světa rozsáhlé hospodářské šoky, varoval podle BBC ekonom a bývalý šéf amerického Fedu Alan Greenspan.

25.6.2016 09:04 | Cameron telefonoval s Obamou

Ve včerejším telefonátu s britským premiérem Davidem Cameronem vyjádřil prezident USA Barack Obama lítost, že se Cameron rozhodl odstoupit. Podle Bílého domu označil Camerona za "důvěryhodného partnera a přítele". Kromě toho jej ujistil, že si Velká Británie a Spojené státy americké navzdory výsledku referenda zachovají "zvláštní vztah".

25.6.2016 09:23 | Změna výhledu úvěrového hodnocení Británie na negativní

Ratingová agentura Moody´s změnila výhled úvěrového hodnocení Velké Británie ze stabilního na negativní. Zástupci agentury podle BBC uvedli, že kvůli poklesu růstu v následujících letech čekají zvýšenou nejistotu, pokles důvěry a nižší útratu i investice. Zemi ale nadále zůstává její rating Aa1, který je druhý možný nejvyšší.

25.6.2016 09:43 | Komerční banka revidovala výhled české ekonomiky

Podle jejího ekonoma Davida Kocourka HDP příští rok poroste jen o 2,3 procenta namísto očekávaných 2,5 procenta. Nová předpověď obsahuje i nižší inflaci. Spotřebitelské ceny by tedy měly letos vzrůst o 0,5 procenta, požadovaných dvou procent by měla inflace dosáhnout až na konci příštího roku.

"Odhlasovaný Brexit také zvyšuje zásadním způsobem pravděpodobnost, že Česká národní banka by mohla odložit konec režimu kurzového závazku až do roku 2018," upozorňuje Kocourek.

25.6.2016 10:05 | Přes půl milionu Britů žádá v petici opakování referenda

Podle serveru Politico už více než půl milionu Britů podepsalo online petici, ve které žádají o opakování referenda. Kvůli obrovskému náporu web dokonce na čas zkolaboval.

Do sobotního dopoledne o druhé referendum zažádalo 520 tisíc lidí. To je více než pětinásobek hlasů, které jsou potřeba, aby se věcí zabýval parlament.
Autoři petice žádají, aby se referendum opakovalo v případě, že pro Brexit, nebo proti němu bude hlasovat méně než 60 procent voličů. Nejvíce podpisů se sešlo v Londýně.

25.6.2016 10:21 | Lidé podepisují také petici za nezávislost Londýna

Kromě toho se v pátek objevila petice za nezávislost Londýna a jeho setrvání v Evropské unii navzdory výsledkům referenda. Tu do sobotního dopoledne podepsalo více než 99 800 osob.

"Londýn je mezinárodní město a chceme zůstat v srdci Evropy," uvádí autor petice. "Čelme tomu - zbytek země s námi nesouhlasí. Tak raději se dohodněme na oficiálním rozvodu," dodává.

25.6.2016 10:39 | Skotský poslanec: Jsme tlačeni z EU proti naší vůli

"Je teď zásadní, abychom našli jakékoliv řešení, díky němuž si Skotsko nadále zajistí své členství v Evropské unii," řekl pro BBC poslanec za Skotskou národní stranu Pete Wishart.

Pravděpodobně tak podle něj dojde již k druhému referendu za nezávislost Skotska na Spojeném království - první se konalo v září 2014.

"To, co se nyní stalo je demokraticky nepřijatelné," hodnotí Wishart výsledek čtvrtečního referenda. Přímo ve Skotsku přišlo k volbám 67,2 procenta voličů a 62 procent z nich hlasovalo pro setrvání v unii. "Jsme tlačeni z EU proti naší vůli," tvrdí.

25.6.2016 10:53 | Juncker: Vývoj v Británii může utišit hlasy populistů

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se obává, že po Británii budou následovat další referenda o setrvání v EU i v dalších členských zemích. Řekl to v rozhovoru, který poskytl německému bulvárnímu deníku Bild.

Populisté podle něj "obyčejně nevynechají jedinou příležitost, aby nadělali spoustu povyku kvůli tomu, aby získali nové příznivce pro svou protievropskou politiku".

Vývoj v Británii ale může tyto hlasy rychle utišit, věří Juncker. "Může se totiž rychle ukázat, že se Británii vedlo v EU lépe - hospodářsky, sociálně i zahraničněpoliticky," uvedl.

25.6.2016 11:10 | Brexit nastolil i otázku, kam se přesune sídlo EMA

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie postavilo Brusel i před otázku, kam se přesune sídlo vlivné Evropské lékové agentury (EMA), které dosud bylo v Londýně.

V Británii jako nečlenské zemi EU nebude moci zůstat a řada států se už nyní snaží lobbovat za to, aby mohli agenturu hostit, například Itálie, Švédsko či Dánsko.

Podle Reuters zatím není jasné, jestli Británie zůstane do EMA zapojena. Taková možnost existuje, pokud by získala i po odchodu z EU přístup na společný evropský trh. Kdyby Britové ze systému vypadli, pocítí to podle Reuters tamní pacienti. Mohlo by se například stát, že budou déle čekat na léky, protože firmy budou dávat přednost silnějšímu evropskému trhu.

25.6.2016 11:16 | Britové chtějí druhé referendum
25.6.2016 11:32 | Tweet europoslance za KDU-ČSL
25.6.2016 11:48 | Jednání o odchodu Británie EU musí být rychlá

A to z toho důvodu, aby se co nejvíce omezila nejistota. Řekl to člen Rady guvernérů Evropské centrální banky François Villeroy de Galhau pro rozhlasovou stanici France Inter. 

Londýnské City podle něj navíc hrozí, že kvůli ztrátě přístupu na evropský trh přijde o sídla světových bank. "Je tu jistý precedens, norský model příslušnosti k evropskému hospodářskému prostoru, ale ten by Británii dovoloval přístup na jednotný trh jen v případě, pokud by respektovala všechna unijní pravidla," uvedl člen rady ECB. Podle něj by ale šlo o naprosto paradoxní situaci, protože Británie by musela dodržovat pravidla, kvůli kterým EU opustila.

25.6.2016 12:04 | Dotazování ohledně brexitu: Co se stalo?

Britská agentura YouGov se v průzkumu o Brexitu netrefila. Zde najdete 5 okolností, které způsobily rozdíl mezi průzkumem a volebním výsledkem.

25.6.2016 12:23 | Nejbohatší lidé světa tratí kvůli brexitu

Podle agentury Bloomberg přišlo 400 nejbohatších lidí světa kvůli Brexitu za jediný den o 127,4 miliardy dolarů. Miliardáři tak ztratili 3,2 procenta svého čistého jmění. O největší částku - více než šest miliard dolarů - přišel nejbohatší muž Evropy Amancio Ortega.

25.6.2016 12:37 | Graf Bloombergu ukazuje, jak se v reakci na Brexit zvýšila cena zlata
25.6.2016 12:47 | Ministři se dohodli: Británie by měla odejít co nejdříve

Proces odchodu Británie z Evropské unie by měl začít co nejdříve, shodla se v sobotu v Berlíně šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropských společenství. Období nejistoty podle nich nemůže trvat dlouho, Evropa se potřebuje nyní soustředit na sebe. Členové unie tak dále zvyšují tlak na Británii, aby s oficiální žádostí o vystoupení z osmadvacítky neváhala.

"Respektujeme rozhodnutí Británie o vystoupení z EU, ale požadujeme, aby Evropa byla také respektována," uvedl na tiskové konferenci po setkání francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

Je to podle něj nyní zodpovědnost britského premiéra Davida Camerona, který s referendem přišel, a nyní také musí žít s následky rozhodnutí Britů.

25.6.2016 13:22 | Slovenská krajní pravice chce také referendum o vystoupení z EU

Krajně pravicová slovenská parlamentní strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) oznámila, že začne se sběrem podpisů za vypsání referenda o vystoupení Slovenska z Evropské unie. Více se dočtete zde.

25.6.2016 13:32 | Petice za nové referendum už má více než milion podpisů.
25.6.2016 13:40 | Druhé referendum o nezávislosti Skotska je podle Nicoly Sturgeon "na stole"

"Kabinet se shodl, že podnikneme kroky pro to, abychom jej uzákonili," řekla premiérka skotského parlamentu a předsedkyně Skotské národní strany Nicoly Sturgeonové.

Skotská vláda také odsouhlasila vznik expertního panelu, který se bude zabývat tím, co je třeba udělat pro zachování skotského členství v EU. Stejně tak chce dál kabinet propagovat Skotsko jako atraktivní místo pro obchod a lákat podnikatele.

25.6.2016 13:48 | Britský eurokomisař Hill oznámil rezignaci

Britský eurokomisař pro finanční služby Jonathan Hill v souvislosti s rozhodnutím o Brexitu na svoji pozici rezignoval. K odchodu jej za poslední den vyzvalo již několik europoslanců, kteří kritizovali, že by na finanční stabilitu měl dohlížet právě zástupce Británie, která z EU vystoupí. 

"Nemyslím si, že by bylo správné, abych pokračoval jako britský komisař, jakoby se nic nestalo," uvedl.

25.6.2016 14:20 | Skotsko je pyšné na ty, co hlasovali pro setrvání

Tamní vláda je podle předsedkyně Skotské národní strany pyšná na všechny, kteří hlasovali pro setrvání v EU, a zároveň zklamaná z výsledků v celé Británii. Na rozdíl od "zmatků" v Anglii má ale podle ní Skotsko stabilní kabinet.
Část projevu Nicoly Sturgeonové si můžete poslechnout zde:

25.6.2016 14:45 | Merkelová nemá problém se zdržením žádosti Británie o odchod z EU

Německá kancléřka Angela Merkelová očekává, že Británie bude chtít výsledky referenda o vystoupení z Evropské unie naplnit a že to nebude trvat věčně. Krátká prodleva před oficiálním podáním žádosti o vystoupení pro ní ale není problém.

"Vycházím z toho, že v určitý okamžik Evropské unii, lépe řečeno Evropské radě podle článku 50, přijde oznámení, že (Británie) chce vystoupit z Evropské unie. Na to teď počkáme," uvedla Merkelová. "Věc se má tak, že si to musí rozhodnout Británie," řekla také s tím, že krátký prostoj jí nestojí za boj.

25.6.2016 15:05 | Sturgeonová svolá summit unijních diplomatů

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová chce v příštích dvou týdnech pozvat unijní diplomaty působící ve Skotsku na summit do své oficiální rezidence v Edinburghu. Má v plánu tím zahájit diskuse s Evropskou unií, aby "ochránila vztah Skotska s EU".

25.6.2016 15:26 | Belfastská pošta nestíhá vydávat pasy

Kvůli zvýšené poptávce došly na poště v Belfastu formuláře na žádosti o irský pas.

25.6.2016 15:45 | Brexit se podepíše i na Německých firmách

Británie představuje pro Německo třetí nejdůležitější odbytiště. Jeho vývoz na ostrovy v posledních letech značně rostl. Brexit proto pro německé firmy, které v Británii zaměstnávají skoro 400 tisíc lidí, znamená těžké zklamání. Německo se bude po brexitu snažit co nejvíce omezit škody, které vystoupením Británie vzniknou nejen jí, ale i ostatním zemím.

25.6.2016 16:19 | Hilla nahradí Dombrovskis

Agendu po odstupujícím britském eurokomisaři Jonathanu Hillovi převezme místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis z Lotyšska (uprostřed).

Valdis Dombrovskis (uprostřed)

25.6.2016 16:44 | Hollande se sejde s Renzim

Francouzský prezident François Hollande, jehož země byla jedním ze zakládajících členů evropských společenství, se dnes sešel na krizovém jednání o následcích brexitu s předsedy francouzských politických stran. Na neformální schůzce se večer setká také s italským premiérem Mateem Renzim.

25.6.2016 17:10 | Sedláček: Brexit je začátkem konce Evropské unie
25.6.2016 17:40 | Wimbledonští tenisté přišli kvůli Brexitu až o tisíc eur

Světoví tenisté na Wimbledonu pocítili na vlastní kůži dopad Brexitu. Pokles hodnoty libry je připravil na odměnách až o tisíc eur za noc. Smutné to bylo především pro ty hráče, kteří nastoupili ve čtvrtek, ale kvůli dešti kvalifikační utkání dotáhli až v pátek, kdy už byla hodnota prize money nižší.

25.6.2016 18:05 | Postoj Teheránu k Británii se nezmění

Íránské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii nebude mít žádný vliv na postoj Teheránu k Británii. Prohlášení diplomacie dnes zveřejnila íránská anglicky vysílající televize Press TV s tím, že "Írán respektuje hlasování britského lidu o odchodu z Evropské unie".

25.6.2016 18:21 | Kotleba volá po Slexitu

Marian Kotleba na videu vyzývá Slováky, aby podepisovali petici pro Slexit.

25.6.2016 18:37 | V Bratislavě demonstrovala krajní pravice

V Bratislavě dnes demonstrovala krajní pravice i odpůrci extremismu. "Blíží se den, kdy si naši vlast vezmeme zpět do vlastních rukou. Tak jako Britové oslavují červnové datum, tak den, kdy si vezmeme moc do našich rukou, bude dnem naší nezávislosti. Brexit je jen začátek. Evropské unii v takovéto podobě zvoní umíráček," prohlásil před asi 500 lidmi na shromáždění v širším centru Bratislavy předseda občanského sdružení Slovenské hnutí obrody Róbert Švec. Dodal, že Slovensko nepotřebuje více Evropy, ale potřebuje odhodlané vlastence.

25.6.2016 19:04 | Dva miliony podpisů pro nové referendum

Petice, v níž Britové na internetu vyzývají k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii, má téměř již dva miliony podpisů.

25.6.2016 19:30 | Podle čeho se Britové rozhodovali

Podle ekonoma pracujícího v Británii Ondřeje Kokeše se kampaň na obou stranách na poslední chvíli vyhrotila. V rozhovoru pro HN hovoří také o důsledcích vystoupení Británie z EU. Rozhodovaly v hlasování spíše ekonomické argumenty, nebo strach z nekontrolovatelné migrace?

25.6.2016 19:50 | Brexit může pomoci zlepšit EU

"Brexit je nemilé překvapení a bude mít dalekosáhlé následky, ovšem nemusí mít pouze negativní vliv. Mohl by pomoci Evropské unii zlepšit její model fungování," říká v rozhovoru Ondřej Tichý z katedry anglistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Tichý je odborníkem na anglickou historii a literaturu a dění po referendu sleduje přímo v Londýně.

25.6.2016 20:01 | Bregret

V britských médiích se rozšířilo nové slovo "bregret". Vyjadřuje frustraci některých voličů, kteří hlasovali pro brexit, ačkoli ve skutečnosti s odchodem Británie z EU nepočítali, a nyní jsou zaskočeni. Podle serveru Independent.co.uk mnozí voliči považovali svůj hlas pro brexit za ryze protestní.

25.6.2016 20:16 | Bez reformy EU budou rakouští svobodní usilovat o referendum

Svobodná strana Rakouska (FPÖ) zatím jen vyzvala vedoucí představitele EU, aby podali v důsledku hlasování o Brexitu demisi. Zároveň varovala, že může také usilovat o referendum, pokud se EU nereformuje. FPÖ má nyní nejvyšší podporu mezi rakouskými voliči, podle průzkumu z minulého týdne by ji volilo 34 procent lidí.

25.6.2016 20:30 | Juncker lituje odstoupení Hilla

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v sobotu odpoledne řekl, že lituje odstoupení britského eurokomisaře Jonathana Hilla. "Chtěl jsem, aby se britský komisař zabýval finančními záležitostmi na znamení mé důvěry v členství Británie v Evropské unii. K mé velké lítosti se tato situace nyní mění," dodal.

25.6.2016 20:47 | The Guardian: Cameron mohl výsledek referenda ignorovat

David CameronPo ukončení hlasování je na premiérovi Davidu Cameronovi, aby rozhodl, kdy začít uplatňovat článek 50 Lisabonské smlouvy, který znamená formální oznámení rozhodnutí z EU odejít. Někteří stoupenci brexitu argumentují tím, že jen pouhá hrozba odchodu z EU po hlasování o brexitu stačí k tomu, aby byla mnohem snadněji vyjednána lepší smlouva mezi Londýnem a Bruselem. Ta by pak byla předložena voličům ve druhém referendu o členství v EU. Premiéra rovněž nic právně nezavazuje k tomu, aby se začal řídit článkem 50 Lisabonské smlouvy. Teoreticky mohl ignorovat veřejnost a rozhodnutí o brexitu přehlížet. Cameron již nicméně několikrát slíbil, že se výsledkem hlasování bude řídit, uvedl The Guardian.

25.6.2016 21:11 | Premiérkou by se mohla stát Mayová

Britská média spekulují o tom, že lídrem snahy zastavit Borise Johnsona na cestě do premiérského křesla a sjednotit rozhádanou Konzervativní stranu by mohla být ministryně vnitra Theresa Mayová. Guardian upozorňuje, že Johnson zdaleka není jasným kandidátem konzervativců na nástupce Davida Camerona, a to ani mezi zastánci brexitu uvnitř strany.

25.6.2016 21:39 | Británie přenechá předsednictví jiné zemi

Britští diplomaté informovali své evropské kolegy o tom, že Británie hodlá upustit od předsednictví EU, které měla země převzít od Malty v červenci 2017. Serveru Politico to řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

25.6.2016 22:12 | Mladí jsou prounijní

Kdyby v britském referendu hlasovalo stejné procento mladých voličů jako u lidí nad 65 let, Británie by zůstala v EU, říkají analytici.

25.6.2016 22:36 | Corbyn: musíme jednat klidně a racionálně

Předseda labouristů Jeremy Corbyn dnes řekl, že Británie musí na výsledek referenda reagovat "klidně a racionálně" a Brity rozdělené kampaní je třeba opět sjednotit.

25.6.2016 22:51

Někdejší muž č. 2 Konzervativní strany lord Ashcroft na twitteru chválí Nigela Farage: "Ať už ho milujete nebo nenávidíte, žádný politik podle mého názoru neudělal víc pro uspořádání referenda než Nigel Farage.

25.6.2016 23:00 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Přímý přenos z dění kolem britského referenda a brexitu končí. Téma budeme živě sledovat i zítra.

Redakce HN.