Německo svolalo na sobotu summit šesti zakladatelských zemí Evropské unie, které se shodly na tom, že proces odchodu Británie by měl začít co nejdříve. Zároveň ale ve Velké Británii vznikla petice za nové referendum, kterou už podepsalo dva a půl milionu britských občanů.

V následujících dnech chce nicméně šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier o sobotních rozhovorech Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska zpravit Baltské země a státy Visegrádu.

Vše o brexitu

Výsledek referenda nevyvolal oživení odstředivých sil jen v rámci unie, nýbrž i v samotném Spojeném království. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová oznámila, že chce udržet Skotsko v EU a chystá další referendum o skotské nezávislosti.

Londýn dokonce přišel s peticí, v níž požaduje nezávislost a setrvání v EU. Španělsko dává navíc najevo poměrně hlasitě, že chce získat kontrolu nad Gibraltarem. "Španělská vlajka vlající na Gibraltaru je mnohem blíž než kdykoliv předtím," uvedlo tamní ministerstvo zahraničí. Na Gibraltaru přitom pro setrvání v unii hlasovalo 96 procent tamních obyvatel.

V úterý se bude konat summit šéfů států a vlád zemí Evropské unie, kterého se ale již nezúčastní britští zástupci.

Británie je pro Česko čtvrtým největším exportním trhem a 13. největším trhem z hlediska dovozu. 

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
25.6.2016 23:00 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Přímý přenos z dění kolem britského referenda a brexitu končí. Téma budeme živě sledovat i zítra.

Redakce HN.

25.6.2016 22:51

Někdejší muž č. 2 Konzervativní strany lord Ashcroft na twitteru chválí Nigela Farage: "Ať už ho milujete nebo nenávidíte, žádný politik podle mého názoru neudělal víc pro uspořádání referenda než Nigel Farage.

25.6.2016 22:36 | Corbyn: musíme jednat klidně a racionálně

Předseda labouristů Jeremy Corbyn dnes řekl, že Británie musí na výsledek referenda reagovat "klidně a racionálně" a Brity rozdělené kampaní je třeba opět sjednotit.

25.6.2016 22:12 | Mladí jsou prounijní

Kdyby v britském referendu hlasovalo stejné procento mladých voličů jako u lidí nad 65 let, Británie by zůstala v EU, říkají analytici.

25.6.2016 21:39 | Británie přenechá předsednictví jiné zemi

Britští diplomaté informovali své evropské kolegy o tom, že Británie hodlá upustit od předsednictví EU, které měla země převzít od Malty v červenci 2017. Serveru Politico to řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

25.6.2016 21:11 | Premiérkou by se mohla stát Mayová

Britská média spekulují o tom, že lídrem snahy zastavit Borise Johnsona na cestě do premiérského křesla a sjednotit rozhádanou Konzervativní stranu by mohla být ministryně vnitra Theresa Mayová. Guardian upozorňuje, že Johnson zdaleka není jasným kandidátem konzervativců na nástupce Davida Camerona, a to ani mezi zastánci brexitu uvnitř strany.

25.6.2016 20:47 | The Guardian: Cameron mohl výsledek referenda ignorovat

David CameronPo ukončení hlasování je na premiérovi Davidu Cameronovi, aby rozhodl, kdy začít uplatňovat článek 50 Lisabonské smlouvy, který znamená formální oznámení rozhodnutí z EU odejít. Někteří stoupenci brexitu argumentují tím, že jen pouhá hrozba odchodu z EU po hlasování o brexitu stačí k tomu, aby byla mnohem snadněji vyjednána lepší smlouva mezi Londýnem a Bruselem. Ta by pak byla předložena voličům ve druhém referendu o členství v EU. Premiéra rovněž nic právně nezavazuje k tomu, aby se začal řídit článkem 50 Lisabonské smlouvy. Teoreticky mohl ignorovat veřejnost a rozhodnutí o brexitu přehlížet. Cameron již nicméně několikrát slíbil, že se výsledkem hlasování bude řídit, uvedl The Guardian.

25.6.2016 20:30 | Juncker lituje odstoupení Hilla

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v sobotu odpoledne řekl, že lituje odstoupení britského eurokomisaře Jonathana Hilla. "Chtěl jsem, aby se britský komisař zabýval finančními záležitostmi na znamení mé důvěry v členství Británie v Evropské unii. K mé velké lítosti se tato situace nyní mění," dodal.

25.6.2016 20:16 | Bez reformy EU budou rakouští svobodní usilovat o referendum

Svobodná strana Rakouska (FPÖ) zatím jen vyzvala vedoucí představitele EU, aby podali v důsledku hlasování o Brexitu demisi. Zároveň varovala, že může také usilovat o referendum, pokud se EU nereformuje. FPÖ má nyní nejvyšší podporu mezi rakouskými voliči, podle průzkumu z minulého týdne by ji volilo 34 procent lidí.

25.6.2016 20:01 | Bregret

V britských médiích se rozšířilo nové slovo "bregret". Vyjadřuje frustraci některých voličů, kteří hlasovali pro brexit, ačkoli ve skutečnosti s odchodem Británie z EU nepočítali, a nyní jsou zaskočeni. Podle serveru Independent.co.uk mnozí voliči považovali svůj hlas pro brexit za ryze protestní.