Irácké jednotky v neděli dobyly poslední čtvrť, kterou ve městě Fallúdža ještě drželi bojovníci Islámského státu. Podle agentury AP to sdělil velitel fallúdžské operace generálporučík Abdal Vaháb Saadí, který zároveň oznámil vítězné ukončení bitvy o toto město ležící asi 50 kilometrů západně od Bagdádu v provincii Anbár. Do Fallúdže vzápětí dorazil premiér Hajdar Abádí, který s iráckou vlajkou okolo krku vyzval obyvatele celé země k oslavě vítězství.

Premiér Hajdar Abádí ohlásil vítězství nad IS ve Fallúdži už před více než týdnem. Boje v některých částech města, včetně čtvrti Golan, ale ještě pokračovaly.

"Z tohoto místa v centru Golanu oznamujeme, že (čtvrť) byla protiteroristickými silami zcela vyčištěna, a posíláme iráckému lidu dobrou zprávu, že bitva o Fallúdžu je ukončena," prohlásil generál Saadí ve státní televizi.

Premiér Abádí později během návštěvy města podle agentury Reuters řekl, že "dá-li Bůh, zavlaje brzy irácká vlajka i v Mosulu". Mosul je největším městem na severu Iráku a faktickým hlavním městem IS v zemi.

Saadí také řekl, že během operace s cílem vyhnat z Fallúdže síly Islámského státu bylo zabito 1800 radikálů. O ztrátách mezi iráckými jednotkami se nezmínil. Irácká armáda se spojenci zahájila ofenzivu 23. května. Saadí řekl, že tehdy bylo ve městě 3500 až 4000 členů IS.

Související