Papež František v neděli prohlásil, že křesťané a katolická církev by měli požádat o odpuštění homosexuály za to, jak s nimi jednali. V rozhovoru s novináři na palubě papežského leteckého speciálu cestou z Arménie také varoval před "balkanizací" Evropy jako důsledku odchodu Británie z Evropské unie.

František podle agentury Reuters rovněž řekl, že církev by měla požádat o odpuštění i za to, jak jednala se ženami, jak přivírala oči nad dětskou prací, a za to, že v minulosti "požehnala mnoha zbraním".

Papež tak v uvolněném rozhovoru, který se stal typickým znakem jeho cest do zahraničí, reagoval na otázku, zda souhlasí s nedávným výrokem německého kardinála, že církev by se měla homosexuálům omluvit. Podle Reuters vypadal František smutně, když se ho jeden z novinářů zeptal, zda je omluva naléhavější po nedávné střelbě v gay klubu v americkém Orlandu, při které zemřelo 49 lidí.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Katolická církev učí, že homosexuální sklony nejsou hříchem, ale styk mezi osobami stejného pohlaví už ano a že by homosexuálové měli žít cudně. Papež František je ale v této otázce považován za liberálnějšího než jeho předchůdci. Za to ho kritizují konzervativní katolíci.

V druhé části rozhovoru pak František varoval, že po brexitu by se mohlo osamostatnit například Katalánsko nebo Skotsko, což by nakonec vedlo k "balkanizaci" Evropy. Papež doufá, že unie po odchodu Británie nalezne novou formu fungování. "V té ohromné unii něco nefunguje, ale nevylévejme s vaničkou i dítě, zkusme věci znova nastartovat a znova vytvořit," uvedl.

Popřel také spekulace, že dění ve Vatikánu nadále výrazně ovlivňuje bývalý papež Benedikt, který odstoupil v roce 2013. "Je tu jen jeden papež," řekl. Slyšel prý, že někteří církevní činitelé si šli na něj a jeho liberální politiku k Benediktovi stěžovat. Benedikt je "poslal, ať si zabalí," prohlásil František.

Související