Úterní teroristický útok na istanbulské Atatürkovo letiště si podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima vyžádal nejméně 36 mrtvých. Dosavadní zjištění naznačují, že zodpovědnost za masakr nese radikální hnutí Islámský stát (IS), uvedl také.

Televizní stanice NTV informuje o více než 100 zraněných.

"Na základě dosavadních zjištění přišlo o život 36 lidí a mnoho lidí je rovněž zraněno," prohlásil premiér podle agentury Reuters. Vážná poranění utrpěl malý počet z nich. Mezi mrtvými jsou zřejmě i cizinci, prohlásil také.

Prezident Recep Tayyip Erdogan se kvůli atentátu sešel k naléhavé schůzce s premiérem a vedením tureckých ozbrojených sil. Česká diplomacie zjišťuje, zda výbuchy nezasáhly i české občany.

Nejmenovaný turecký zdroj agentury Reuters uvedl, že většinu obětí tvoří občané Turecka, jsou však mezi nimi i cizinci. K zemím původu se ale podrobněji nevyjádřil.

Zatím není jasné, jestli jsou do počtu mrtvých zahrnuti atentátníci, či nikoliv. Podle istanbulského guvernéra nebyli jen dva, jak uváděly první zprávy, nýbrž tři.

Policie po krvavé teroristické akci letiště evakuovala.


K zodpovědnosti za útok se dosud nikdo nepřihlásil. Způsob provedení ale podle řady komentářů ukazuje na islámské radikály.

Útočníci z hnutí Islámský stát stojí za řadou masakrů z posledních měsíců v Turecku.

Na letišti vypukl po explozích zmatek, vyděšení lidé prchali z odbavovací haly a na místě zasahovaly nejméně dvě desítky sanitek a množství policistů. Podle televizních záběrů pokryl okolí výbuchů prach a rozbité sklo.

Ministr Bozdag uvedl, že útočníci stříleli z automatických pušek ještě předtím, než se dostali k různým kontrolním stanovištím na mezinárodním terminálu. Rozhodili také kolem sebe několik granátů a do povětří se vyhodili, když na ně začali střílet policisté.

Podle zpravodaje televizní stanice NBC přímý svědek útoku líčil, že jeden atentátník odpálil bombu poté, co ho při zápolení dostal na zem policista.

České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o případných českých obětech. Ministerstvo je ve spojení s generálním konzulátem ČR v Istanbulu, ale záleží na tom, jak rychle budou postupovat turecké úřady, řekla večer ČTK mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Podle představitelů Atatürkova letiště byly po útoku některé příchozí lety odkloněny, byly zrušeny úterní odlety a zatím není jasné, zda budou odloženy také středeční ranní spoje. Úterní večerní linka společnosti Turkish Airlines z Prahy přistála v Istanbulu po 22:00 SELČ, tedy po teroristické akci.

Atatürkovo letiště je tureckým hlavním mezinárodním letištěm; nachází se ve čtvrti Yeşilköy v evropské části města zhruba 25 kilometrů západně od centra Istanbulu.

Související