Sebevražední atentátníci zabili v úterý večer na Atatürkově letišti v Istanbulu 41 lidí a přes 230 dalších osob zranili. Podle středečních informací istanbulského guvernéra je většina obětí tureckénárodnosti, nejméně 13 z obětí jsou cizinci. Český premiér Bohuslav Sobotka dnes uvedl, že mezi oběťmi nejsou Češi. Provoz na letišti byl ráno částečně obnoven. Tureckéaerolinie ale zrušily 340 letů, omezení se dotklo i leteckých spojů s Prahou.

Tři sebevražedníci útočníci, jejichž totožnost je stále neznámá, se odpálili v úterý kolem 21:00 SELČ v blízkosti vchodu na Atatürkovo letiště v Istanbulu. Před explozemi se střílelo. Podle videa, které koluje na sociálních sítích, se zřejmě jeden z atentátníků odpálil až poté, co jej postřelil policista a on spadl na zem.

K odpovědnosti za nejhorší atentát na letišti v historii se zatím nikdo nepřihlásil, turecká vláda ale útok připisuje organizaci Islámský stát (IS).

Istanbulský guvernér ve středu poledne oznámil, že počet obětí vzrostl na 41. Údaj nezahrnuje tři sebevražedné atentátníky, kteří při masakru rovněž zahynuli. Počet zraněných guvernér oficiálně zvýšil na 239, z toho 130 lidí je stále v nemocnicích. Podle ministra zdravotnictví Recepa Akdaga zůstává 41 zraněných na jednotkách intenzivní péče.

Úřady dosud identifikovaly 37 obětí, devatenáct těl již bylo předáno rodinám. Mezi cizinci je pět občanů Saúdské Arábie, dva Iráčané, Tunisan, Uzbek, Číňan, Íránec, Ukrajinka a Jordánec. Tři z obětí mají dvojí občanství. Mezi zraněnými jsou mimo jiné dva Francouzi a Němka.

Soustrast Turecku a pozůstalým obětí vyjádřila řada státníků. Útok odsoudili například německý ministr vnitra Thomas de Maizière i kancléřka Angela Merkelová, která prohlásila, že Německo a Turecko "se budou navzájem podporovat" v boji proti terorismu. Také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na stránkách aliance uvedl, že spojenci v NATO budou spolu s Tureckem "bojovat proti terorismu ve všech jeho formách".

Se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem ve středu telefonicky hovořili prezidenti Ruska Vladimir Putin i USA Barack Obama. Oba teroristický útok odsoudili. Obama s Erdoganem hovořil také o boji proti IS v Sýrii a Iráku.

Některé země zpřísnily bezpečnostní opatření na letištích. Například v USA poslaly úřady více ozbrojených hlídek na letiště v New Yorku. Také česká policie zvýšila počty hlídkujících policistů, psovodů a specialistů na vyhledávání výbušnin na letištích v Praze, Brně a Ostravě. Policisté věnují zvýšenou pozornost letům a cestujícím mířícím z Česka do Istanbulu i opačným směrem.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky nejsou mezi oběťmi atentátu žádní Češi. Zda jsou občané ČR mezi zraněnými, velvyslanectví v Turecku podle něj zatím zjišťuje.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) trvá varování jeho úřadu před cestami do některých oblastíTurecka, včetně Istanbulu. Turistická letoviska na jihuTurecka by podle něj měla být bezpečná.

Související