K dalšímu zlepšení vztahů mezi Evropskou unií a Běloruskem vybídl běloruský prezident Alexandr Lukašenko během schůzky v Minsku s českým ministrem zahraničí. Lubomír Zaorálek podle běloruské státní agentury na oplátku uvedl, že nastal čas otevřít novou kapitolu ve vzájemných vztazích.

Šéf české diplomacie je od středy na dvoudenní návštěvě Minska. Podle běloruského ministra zahraničí Minsk a Praha chystají investiční projekty za stovky milionů eur.

"Nikdy jsem nepovažoval Československo ani Česko či Slovensko za cizí stát," prohlásil Lukašenko podle agentury Belta. Prezident připustil, že vztahy mezi Prahou a Minskem nebývaly bez chmur, ale "v našich vztazích bylo více dobrého než špatného, i když i kalících faktorů bylo dost".

Ale tuto situaci se podařilo překonat a současnost charakterizují dobré vztahy, dodal Lukašenko a podle státní agentury zvláště ocenil důležitou roli Česka v evropské politice.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Oteplení ve vztazích mezi Minskem a členskými státy unie si podle agentury TASS pochvaloval i šéf běloruské diplomacie Uladzimir Makej. "Všechny strany dokázaly najít sílu překročit psychologické bariéry, vzniklé kvůli vzájemnému nepochopení," řekl novinářům po setkání se Zaorálkem.

Minsk také doufá ve větší obchodování s unií. S Českem se podle ministra připravují investiční projekty za více než půl miliardy eur (asi 13,6 miliardy korun).

"Je velice důležité, aby v nových geopolitických realitách naši kolegové z EU a hlavně z Česka viděli v Bělorusku spolehlivého partnera otevřeného k dialogu a byli ochotni hledat nové formy spolupráce," poznamenal podle TASS.

Zaorálek se během návštěvy Běloruska má setkat i s představiteli opozice a občanské společnosti.

Lukašenka kvůli potlačování opozice a občanských svobod svého času šéfka americké diplomacie označila za posledního diktátora v Evropě.

Po potlačení opozičních demonstrací Evropská unie přijala proti režimu v Minsku sankce. Většinu z nich ale po propuštění politických vězňů zrušila. Lukašenko se dostal z izolace i díky své roli během rusko-ukrajinského konfliktu při zprostředkování mírových rozhovorů mezi znepřátelenými stranami.

Související