Volby rakouského prezidenta jsou neplatné a jejich druhé kolo se musí opakovat. Výsledek prezidentských voleb v pátek zrušil rakouský Ústavní soud kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů, oznámil v pátek předseda Ústavního soudu Gerhart Holzinger. Je to vůbec první případ v demokratické zemi, kdy soud zrušil prezidentské volby a nařídil jejich opakování.

Druhé kolo voleb se bude opakovat v celém Rakousku. Rakouským prezidentem byl 22. května těsně zvolen nezávislý kandidát s podporou Zelených Alexander Van der Bellen. Porazil velmi těsně, jen o 30 863 hlasů, kandidáta pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera.

Ten v pátek prohlásil, že je "rád", že Ústavní soud objektivně přijal obtížné rozhodnutí. Mnoho chyb podle něj vytvořilo prostor pro manipulaci. 

Výsledek voleb napadla u soudu FPÖ. Při korespondenčním hlasování, kterého využilo na 570 000 lidí, totiž byly některé hlasy sečteny ještě před stanoveným termínem pro otevření obálek. V některých případech navíc obálky otevírali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění.

Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache, který podal ústavní stížnost, uvedl, že rakouský ústavní soud v pátek "obnovil důvěru v právní stát".

Strache po rozhodnutí ústavního soudu nevidí pro nikoho v Rakousku důvod k oslavám ani ke vzteku. Podle něj soud ukázal, že v tak důležité věci, jako jsou volby, je nutné přesně dodržovat zákony. "Vítězi dnešního dne jsou demokracie a občané," řekl předseda FPÖ.

Generální tajemník strany Herbert Kickl zdůraznil, že FPÖ je organizačně i finančně připravena vést před opakovanými volbami kampaň na podporu Hofera.

Podle něj si je strana jista tím, že tentokrát už její kandidát zvítězí.

Kvůli zrušení výsledků voleb nebude možné, aby Van der Bellen převzal vedení země po odcházejícím prezidentovi Heinzi Fischerovi. Prezidentské pravomoci proto od 8. července převezme předsednictvo rakouského parlamentu, jehož členem je mimo jiné Hofer.

Prezident Fischer v pátek prohlásil, že opakované volby by se mohly uskutečnit v září, nejpozději však v říjnu. V úterý by měl termín voleb navrhnout rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka na základě dohody s kancléřem Christianem Kernem. Následně o něm rozhodnou vláda a parlament. V Rakousku přitom neexistuje lhůta, do kdy se musí opakované volby uskutečnit.

Podle Fischera je dobře, že se volba jeho nástupce bude opakovat. V opačném případě by mohly vzniknout pochybnosti o právu nového prezidenta stanout v čele státu.

Kern vyjádřil přání, aby volební kampaň byla krátká a bez emocí. Podle něj jinak hrozí další štěpení společnosti. Vyzval také Rakušany, aby v opakovaném hlasování využili své volební právo, i když se mohou cítit unavení tolika volbami v krátké době.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Předseda Ústavního soudu Holzinger ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že neexistují žádné indicie o tom, že by členové volebních komisí s odevzdanými hlasy manipulovali. Podle něj je ale pro zpochybnění výsledků voleb postačující už skutečnost, že k takovým manipulacím kvůli chybám při otvírání obálek vůbec mohlo dojít.

Chybný postup se podle něj týkal téměř 78 926 hlasů, což by vzhledem k těsnému rozdílu mezi kandidáty stačilo ke změně celkového výsledku.

Rozhodující pro zrušení výsledků byly nesrovnalosti při sčítání korespondenčních hlasů ve 14 z 20 prověřovaných okrsků. V nich byly podle Holzingera hlasovací karty otevřeny mimo zasedání okresní volební komise.

Holzinger zdůraznil, že cílem Ústavního soudu není rozhodovat o vítězi a poraženém. "Volby jsou základem naší demokracie a Ústavní soud ji musí udržovat funkční. Naše rozhodnutí má posílit důvěru občanů v náš právní stát a v demokracii," řekl.

Lidovecký vicekancléř Reinhold Mitterlehner v pátek hovořil o nutném zefektivnění rakouského volebního systému. "Ledabyle se tu zachází s předpisy a to nelze tolerovat," prohlásil. Také podle ministra Sobotky jde o důsledek fatálních lidských chyb a do budoucna bude třeba změnit volební zákony, aby se podobná věc nemohla opakovat.

Sobotka už v před dvěma týdny uvedl v televizi ORF, že by Rakušané mohli v případě zrušení voleb znovu hlasovat na podzim. Podle rakouských médií se Sobotkův úřad na vypsání opakovaných voleb začal připravovat už v polovině června.

Nové volby budou podle Sobotky stát deset milionů eur (270 milionů korun).

Nesrovnalosti potvrdila řada z devadesáti svědků, které soud předvolal. Jako důvod označili členové volebních komisí většinou nedostatek času na sčítání. Důkazy o manipulaci ale nejsou.

Volební tým Van der Bellena je odhodlán zvítězit i v opakované volbě a opět uvede v život "velké, celorakouské občanské volební hnutí", ujistil volební manažer Lothar Lockl a vyzval voliče Van der Bellena, aby šli znovu hlasovat.

"Samozřejmě budu kandidovat při opakovaném druhém kole voleb a mám v úmyslu podruhé vyhrát," prohlásil i sám Van der Bellen.

Věří, že se mu opět podaří shromáždit za sebou širokou koalici voličů ze všech vrstev společnosti. Od vyhlášení rozhodnutí ústavního soudu v pátek v poledne už jeho kampaň získala první příspěvky od dobrovolných dárců.

Van der Bellen nemá pocit, že by Hoferovi mohlo zrušení výsledků voleb nějakým způsobem v kampani pomoct. Domnívá se však, že by do kampaně před opakovanými volbami mohla zasáhnout i debata o odchodu Británie z Evropské unie a spekulace, že by se ke stejnému kroku mohlo rozhodnout i Rakousko. FPÖ už dříve uvedla, že zatím vystoupení z EU prosazovat nechce, ale požaduje zásadní reformu unie.

Zrušení výsledku rakouských voleb uvítal český prezident Miloš Zeman. Podle něj není jasné, jak opakované hlasování dopadne. Mohl by ale na něj mít vliv i odchod Británie z Evropské unie.