V Istanbulu bylo v pátek v souvislosti s úterním útokem na letišti zadrženo 11 zahraničních radikálů podezřelých z napojení na Islámský stát (IS). Informoval o tom turecký deník Habertürk.

Operaci proti islamistické buňce provedla brzy ráno protiteroristická jednotka. Zadržení měli údajně vazby na tři sebevražedné útočníky, kteří útok na Atatürkově letišti spáchali.

Trojice atentátníků z istanbulského letiště byla z postsovětských zemí. Měli uzbecké, ruské a kyrgyzské občanství - čtěte ZDE

Mezi 11 zatčenými jsou i osoby ruské státní příslušnosti, které ve městě přebývaly. Celkový počet zadržených v souvislosti s útokem se tak zvýšil na 24, poznamenal deník Hürriyet. Celkem 13 lidí, z nich byli čtyři cizinci, bylo v Istanbulu zadrženo již ve čtvrtek. Tehdy se operace uskutečnila na šestnácti různých místech v několika čtvrtích.

Úterní sebevražedný útok na istanbulské letiště provedli zřejmě tři cizinci, kolem jejichž původu nicméně panují nejasnosti. Podle turecké agentury Anadolu, která se odvolává na zdroj z prokuratury, byli atentátníci občané Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Ruska, přičemž Rus pocházel z Dagestánu na severním Kavkazu. Kyrgyzské ministerstvo zahraničí ale v pátek uvedlo, že dva sebevražední útočníci měli ruské pasy.

Počet obětí vzrostl na 44, při útocích zemřeli i tři útočníci. Z asi 238 zraněných jich je 94 stále v nemocnicích. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, turecká vláda ale podezírá Islámský stát.

Podle provládního tureckého deníku Yeni Safak měl ruské občanství i organizátor útoku, za něhož list označuje Čečence Ahmada Čatajeva.

Podle agentury Reuters je tento muž na sankčním seznamu OSN jako jeden z vůdců IS, který má v rámci hnutí na starost výcvik rusky hovořících bojovníků a po kterém pátrají i ruské úřady.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Švédské úřady v pátek oznámily, že byl Čatajev v roce 2008 odsouzen za pašování zbraní. Čatajeva jako organizátora útoků označila kromě tureckých i švédská média a potvrdil to i americký republikánský kongresman Michael
McCaul, který je členem výboru pro
vnitřní bezpečnost.

Jak uvedl soud ve švédském přístavním městě Ystad, Čečenec byl odsouzen na 16 měsíců za to, že v březnu 2008 propašoval do Švédska automatickou zbraň, dvě ruční střelné zbraně, munici a tlumiče. Podle soudních dokumentů, které má k dispozici agentura AP, Čatajev do Švédska přicestoval trajektem z Německa. On a dva jeho spolucestující v autě tvrdili, že jedou do Norska rybařit a setkat se s přáteli. Čečenec rovněž uvedl, že o zbraních schovaných v rezervě v kufru nevěděl. Z vězení ho pustili v lednu roku 2009.

Související