Slavný americký jazzový trumpetista, zpěvák, skladatel a kapelník Louis Armstrong zemřel před 45 lety, 6. července 1971. "Trubka byla moje spása. Častokrát jsem si říkal, že mi ji seslal sám Bůh. Najednou jsem už nebyl černé dítě ulice, ale hudebník, kterého kdekdo plácal po ramenou," řekl jednou.

Pocházel z nejchudší části New Orleansu, kde se narodil pravděpodobně 4. srpna 1901, věrohodné doklady o datu narození i prvních letech života však chybí.

Získal přezdívky Pops a Satchmo, v překladu něco jako "Velká huba". Je považován za jednoho z nejvýznamnějších jazzových umělců 20. století.

Hudebního vzdělání se mu dostalo v polepšovně. Když ji opouštěl, měl o budoucnosti jasno. Chtěl být profesionálním hudebníkem. S kapelou All Stars procestoval celý svět. Toužil především po tom, bavit lidi svými hity, jako byly Blueberry Hill, Mack the Knife, Hello Dolly! či What a Wonderful World.

Armstrong složil téměř dva tisíce skladeb a svým uměním potěšil v roce 1965 i fanoušky v pražské Lucerně. 

Ve vyprodané Lucerně Armstrong odehrál devět koncertů (uváděli je Suchý se Šlitrem) a jeho desetidenní pobyt v Praze byl podle časopisu Harmonie nejdelší, jaký kdy Armstrong na turné strávil na jednom místě.

Nejlepší jazzman historie zemřel 6. července 1971, kdy ho postihl několikátý infarkt.