Ve Spojených státech zabili policisté během několika dní za nejasných okolností již druhého černocha. Dvaatřicetiletého muže střelili při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights ve státě Minnesota, informovala ve čtvrtek agentura Reuters. Už v úterý zastřelila policie černocha při zatýkání na jihu USA.

Louisianský policista spustil palbu do už znehybněného černocha. To odstartovalo další protesty proti policejnímu násilí - čtěte ZDE

Dění po osudných výstřelech přítelkyně zastřeleného Philanda Castileho, která seděla spolu s ním ve voze, přenášela z mobilního telefonu živě na sociální síť Facebook. Záznam ukazuje krví zbroceného muže na místě řidiče a policistu, který stojí se zbraní v ruce za okénkem.

Policie vůz postiženého páru zastavila kvůli rozbitému zadnímu světlu. Podle spolujezdkyně začala na jejího přítele "bez zjevného důvodu" pálit. Řidič prý policistovi před střelbou sdělil, že má ve voze legálně drženou zbraň. Následně údajně sáhl po svém řidičském oprávnění, načež policista několikrát vystřelil.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Už v úterý policie v Louisianě na jihu USA zastřelila 37letého černocha Altona Sterlinga, kterého se snažila zadržet. Sterling se živil mimo jiné podomním prodejem cédéček.

Policie reagovala na hlášení anonymního oznamovatele, že muž v červeném tričku a prodávající cédéčka mu vyhrožoval zbraní. Podle některých svědectví muž ozbrojený nebyl, podle jiných zbraň možná měl, ale v době zásahu policistů ji měl uloženou v kapse. Celý zákrok natočil svědek na video.

Louisianský incident jako mnoho podobných v minulosti vyvolal pochybnosti o přiměřenosti policejního zásahu i protesty v ulicích metropole státu na jihu USA Baton Rouge.

Související