Nejméně jeden střelec zabil v americkém Dallasu pět policistů a dalších sedm zranil během jinak poklidné čtvrteční demonstrace proti policejnímu násilí na černoších. Zranění utrpěli i dva civilisté. Policie zabila pravděpodobného střelce poté, co se zabarikádoval v garážích. Útoky na policisty byly v pátek hlášeny i z dalších dvou amerických měst.

Policie v souvislosti s útokem zatkla tři lidi, z toho jednu ženu. Jednoho z podezřelých obklíčila v garážích v centru města. CNN po několika hodinách s odvoláním na policii oznámila, že je mrtev. Americký prezident Barack Obama incident odsoudil. Motiv střelby je zřejmě rasistický.

Zabitý podezřelý, který byl podle televize CBS News identifikován jako 25letý Micah X. Johnson, před smrtí policejnímu vyjednávači řekl, že je naštvaný kvůli policejnímu násilí vůči příslušníkům černošské komunity.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Střelci pálili po policistech z vyvýšených míst v budovách. Dallaský policejní šéf David Brown řekl, že není jisté, zda se policistům podařilo zadržet všechny podezřelé.

Policie centrum města uzavřela a upozornila lidi, kteří tam pracují, aby v pátek zůstali doma.

Bezpečnostní složky pátraly také po nastražených výbušninách, kterými hrozil podezřelý, jehož policisté obklíčili v garážích. Podle policejní mluvčí se ale žádné nenašly.

Zatím neznáme všechna fakta, ale útok v Dallasu byl "brutální, chladnokrevně naplánovaný a opovrženíhodný", řekl během summitu NATO ve Varšavě americký prezident Barack Obama. Dodal, že už hovořil se starostou Dallasu, nabídl mu pomoc a vyjádřil soustrast.

Kolik odstřelovačů po policistech pálilo, není dosud jasné. V souvislosti s útokem byli zatčeni dva muži, kteří z místa incidentu odjížděli v autě, a jednu ženu policisté zatkli na ulici, uvedla CNN. Podle této stanice jde o nejhorší útok na policisty od atentátů z 11. září 2001.

Americká policie v pátek ohlásila další tří útoky na policisty. Dva se odehrály ve státě Georgia - jeden na předměstí Atlanty a druhý na jihu ve Valdostě. Informace o zraněných zatím nejsou hlášeny.

Na atlantském předměstí Roswell útočník střílel na hlídkujícího policistu z jedoucího vozu; policie útočníka dopadla po krátké honičce, při které muž havaroval. Jedenadvacetiletý útočník palbou policistu a ani jeho vůz nezasáhl. Roswellská policie uvedla, že motiv prozatím nezná, muž totiž hovoří s vyšetřovateli jen v omezené míře.

Ve Valdostě na jihu Georgie se do přestřelky dostal policista, který přijel prošetřit zprávu o majetkových škodách. Incident se odehrál na parkovišti před bytovým komplexem.

Útočník, kterým byl černoch, nejdříve vypálil na budovu motelu v Bristolu, poté náhodně střílel na projíždějící auta. Zaútočil i na zasahující policisty, kteří palbu opětovali a muže postřelili. Oběť i zranění jsou běloši. Zabitou je 44letá doručovatelka novin.

V Dallasu se stejně jako na dalších místech USA konaly demonstrace v souvislosti se zastřelením dvou černochů při policejních kontrolách v minulých dvou dnech. Protest byl zcela poklidný až do chvíle, než se ozvaly první výstřely. K tomu došlo ve čtvrtek okolo 20:45 místního času (pátek 3:45 SELČ).

Jeden ze svědků, který scénu pozoroval ze svého bytu, řekl CNN, že viděl zabití jednoho policisty. Podle něj se zdálo, že útočník měl akci dobře naplánovanou. "Vypadalo to jako poprava. Postavil se za policistu, když už ležel na zemi, a střelil ho možná třikrát nebo čtyřikrát do zad," dodal.

Federální ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek zahájilo vyšetřování smrti černochů v Minnesotě a v Louisianě, kteří zemřeli při zásazích policie. V Minnesotě byl několika výstřely při běžné dopravní kontrole ve středu zabit Philand Castile, kterého policisté zastavili kvůli rozbitému světlu. K velkému pobouření veřejnosti přispělo živé video ze zásahu, které jeho přítelkyně umístila na Facebook. Přístup policistů odsoudil minnesotský guvernér, který jej označil za rasistický.

V Louisianě o den dříve zemřel Alton Sterling, kterého policie kontrolovala na základě anonymního oznámení, že má u sebe zbraň.

Představitelé hnutí Black Lives Matter (Na černých životech záleží), které upozorňuje na případy policejního násilí na černoších, v pátek čtvrteční masakr policistů v Dallasu odsoudili. "Takové násilí je vždy špatné," uvedl na twitteru Shaun King, který je jedním z největších kritiků policejního zásahu ve Fergusonu v roce 2014, při kterém byl zabit černošský mladík Michael Brown.

Související