Příchod zhruba 1,9 milionu přistěhovalců do Evropské unie loni umožnil, že počet obyvatel unie pokračoval v růstu. Jinak se ale vůbec poprvé narodilo méně lidí, než kolik jich zemřelo. Uvedl to v pátek evropský statistický úřad Eurostat. V celé EU žilo koncem loňského roku asi 510 milionů lidí.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"V průběhu roku 2015 se v EU narodilo 5,1 milionu lidí, zatímco 5,2 milionu lidí zemřelo. To znamená, že EU měla poprvé záporný přirozený přírůstek. Konečný pozitivní demografický vývoj vyplývá z imigrace," uvedl Eurostat. O azyl v Evropě loni požádalo dvakrát více nově příchozích běženců než v roce 2014.

K 1. lednu 2016 žilo v EU zhruba 510,1 milionu lidí, zatímco o rok dříve to bylo 508,3 milionu, sdělil Eurostat.

Úřad dodal, že více lidí se rodí, než umírá například ve Francii, Irsku, Británii a ve Švédsku, zatímco více jich umírá třeba v Itálii, Portugalsku nebo Řecku. Největší pokles populace v důsledku výrazně vyššího počtu úmrtí než narození je ale ve východní Evropě, hlavně v Bulharsku, dále pak v Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsko, Litvě a Lotyšsku.

V České republice počet obyvatel v letošním prvním čtvrtletí vzrostl o 4700 na 10,558 524. Vliv na to mělo zejména přistěhovalectví. Do země se přistěhovalo 10 507 lidí, odstěhovalo se jich zhruba 5000. Více lidí zemřelo, než se narodilo.

Související