Americká investiční banka Goldman Sachs si najala bývalého předsedu Evropské komise a někdejšího portugalského premiéra Josého Manuela Barrosa. Šedesátiletý Portugalec bude poradcem a nevýkonným předsedou její mezinárodní divize, uvedla v pátek banka, která podobně jako jiné bankovní domy zápolí s důsledky rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

Barroso byl šéfem unijní exekutivy od roku 2004 do roku 2014. Funkci ministerského předsedy Portugalska zastával od roku 2002 do roku 2004.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Goldman Sachs a další americké investiční banky spoléhají na unijní režim jednotného pasu, který firmám s licencí v některém členském státě umožňuje poskytovat služby v celém bloku. Banky již upozornily, že pokud jejich britské odnože o tuto možnost přijdou, budou muset přesunout některé zaměstnance či obchodní součásti na jiná místa v unii.

Goldman Sachs International, pro kterou bude Barroso pracovat, má ústředí v Londýně. Mimo Británii sídlí necelá tisícovka jejích zhruba 6000 zaměstnanců.

Pro Goldman Sachs v minulosti pracovalo nebo stále pracuje mnoho bývalých politiků. Od roku 1997 působí jako mezinárodní poradce banky pro oblast střední a východní Evropy i někdejší ministr české vlády Vladimír Dlouhý.

Související