Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn se den poté, co ho jeho stranická kolegyně Angela Eagleová vyzvala k souboji o předsednický post, připravuje na vnitrostranické hlasování. Zaměstnávají jej zatím především formální náležitosti volby – podle Corbyna není třeba, aby stávajícího předsedu před hlasováním jako jednoho z kandidátů znovu nominovali poslanci. Konečné rozhodnutí je ale na výkonném výboru strany.

Někdejší labouristická stínová ministryně obchodu Eagleová tvrdí, že Corbyn zejména vzhledem k vedení kampaně před referendem o vystoupení země z EU jako šéf strany selhal. Již na konci června mu v nezávazném hlasování vyslovilo nedůvěru přes 80 procent labouristických poslanců, Corbyn však odejít odmítá.

Eagleová hodlá svou kandidaturu na novou stranickou šéfku oficiálně ohlásit v pondělí. V neděli v rozhovoru pro televizní stanici ITV řekla, že si připadá jako "správná osoba, která by měla stranu vést do voleb". Vyhlášení předčasných parlamentních voleb v Británii je přitom podle ní velice pravděpodobné.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Případný Corbynův vyzyvatel musí získat podporu nejméně 20 procent labouristických poslanců. Pokud tuto podmínku Eagleová splní, bude následovat vnitrostranické hlasování, které o novém předsedovi rozhodne. Zatím není jasné, zda musí o nominaci usilovat i stávající předseda.

"Očekávám, že budu na kandidátce, protože stranická pravidla napovídají, že stávající předseda musí být v případě hlasování na listině automaticky," řekl v neděli Corbyn BBC. O tom, zda bude, nebo nebude muset usilovat o oficiální nominaci, ale definitivně rozhodne až výkonný výbor Labouristické strany.

Pokud by Corbyn ještě před volbou potřeboval podporu zákonodárců, mohlo by se stát, že nakonec kandidaturu ani nezíská. To by podle mnoha straníků mohlo vést k rozštěpení labouristů.

Související