Hamza bin Ládin, nejmladší syn někdejšího šéfa teroristické sítě al-Káida, pohrozil Spojeným státům odvetou za smrt svého otce, kterého v roce 2011 v pákistánském Abbottábádu zabilo americké armádní komando. Ve dvacetiminutové zvukové nahrávce, která nese název "Všichni jsme Usáma", bin Ládin podle agentury Reuters slibuje, že al-Káida bude pokračovat v boji proti USA a jejich spojencům.

"Budeme pokračovat v útocích a zaměříme se na vás doma i v zahraničí, bude to naše odpověď na to, jak utlačujete lidi v Palestině, Afghánistánu, Sýrii, Iráku, Jemenu, Somálsku a v dalších muslimských zemích," říká na nahrávce Hamza bin Ládin, nejmladší z celkem 24 dětí Usámy bin Ládina. Podle něj jde o "pomstu těch, kteří brání islám".

Bin Ládinův nejmladší syn se narodil v roce 1991. Před útoky z 11. září 2001 žil se svým otcem v Afghánistánu a později ho doprovázel do Pákistánu.

Nynější vůdce teroristické sítě al-Káida Ajmán Zavahrí jej začal intenzivněji využívat loni, kdy ho představil jako jakýsi "mladší hlas" organizace. Ta se podle agentury Reuters nyní snaží najít cestu, jak inspirovat nové bojovníky, které však přitahují hlavně úspěchy radikálního hnutí Islámský stát.

Související