Ruský Gazprom, největší plynárenský podnik světa, loni do evropských zemí vyvezl rekordních 184 miliard krychlových metrů zemního plynu. Alexander Medveděv, místopředseda jeho představenstva, v korespondenčním rozhovoru pro HN tvrdí, že si svoji pozici na trhu nejen udrží, ale i posílí.

"Odhadujeme, že potřeba dodatečného importu plynu do Evropy vzroste do roku 2025 až na sto miliard krychlových metrů," uvádí Medveděv.

HN: Jak si nyní stojí Gazprom? Nakolik na něj doléhají nízké ceny energií na světovém trhu?

Neřekl bych, že propad ceny energetických produktů nemá žádný dopad na Gazprom, ale současná situace není pro náš byznys kritická. Oproti našim konkurentům jsme v relativně komfortní pozici. Když jsem nastoupil do Gazpromu krátce po roce 2000, cena ropy byla kolem 30 dolarů za barel, ale dokonce i tato cenová hladina nám umožnila efektivně realizovat investiční projekty. Naše produkční náklady jsou jedny z nejnižších na světě, a proto náš plyn zůstane na evropském trhu vždy konkurenceschopný. Pokud je cenová hladina příliš vysoká, může to mít také negativní dopady na odběratele. A my potřebujeme předvídatelná pravidla na plynárenském trhu, která nám umožní investovat miliardy dolarů do dlouhodobých projektů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se