Rodiny několika amerických obětí atentátů spáchaných Palestinci v Izraeli a na Západním břehu Jordánu zažalovaly v pondělí společnost Facebook o náhradu škody ve výši nejméně miliardy dolarů (24,5 miliardy korun). Stejnojmenná sociální síť podle nich vědomě poskytla radikálům z palestinského hnutí Hamás platformu, která jim umožnila útoky na jejich příbuzné zosnovat. Informovala o tom agentura Reuters.

"Jednoduše řečeno využívá Hamás Facebook jako nástroj terorismu," stojí ve zhruba šedesátistránkové žalobě, která se odvolává na porušení amerického protiteroristického zákona. Norma z roku 1992 zakazuje americkým společnostem poskytovat jakoukoli materiální podporu včetně služeb teroristickým organizacím a jejich vůdcům.

Na soud v New Yorku se obrátilo celkem pět rodin, jež mají americké nebo dvojité americké a izraelské občanství. Také všechny oběti útoků byly Američané.

Mezi žalujícími jsou například rodiče šestnáctiletého chlapce, kterého podle nich Hamás unesl a zabil v červnu 2014, rodiče tříměsíční dívky, jež přišla o život v říjnu 2014 při útoku palestinského atentátníka, či rodiče osmadvacetiletého Američana, kterého palestinský útočník ubodal letos v březnu při návštěvě Izraele.

Hnutí Hamás žalobu označilo za pokus Izraele o vydírání Facebooku. Sociální síť chtějí podle něj Židé proměnit ve špionážní platformu namířenou proti palestinským zájmům.

Podle Izraele výzvy k násilí zveřejňované na sociálních sítích palestinským hnutím Hamás vedly k vlně útoků, které si od loňského října vyžádaly životy 35 Izraelců a čtyř cizinců.

Sama společnost Facebook se k žalobě odmítla vyjádřit.

Související