Za šťastnou nehodu lze považovat objevení nového odstínu modré, ke kterému došlo před sedmi lety na Oregon State University. Odstín YInMn, jehož název je utvořený podle prvků yttrium, indium a mangan vznikl jako vedlejší produkt laboratorních experimentů, během kterých tým chemiků zkoumal polovodiče a materiály s novými magnetickými vlastnostmi.

"Modrý pigment vznikl naprostou náhodou, běžně se chemickými vlastnostmi barev nezabýváme," uvedl tehdy profesor Mas Subramanian. Jasně modrý odstín, který vznikl při teplotě kolem 1200 stupňů Celsia, je nyní licencovaný pro komerční využití.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.