Filipíny ve čtvrtek vyzvaly Čínu, aby respektovala rozhodnutí mezinárodního arbitrážního soudu v Haagu, který odmítl územní nároky Pekingu v Jihočínském moři. Jak uvedl filipínský ministr zahraničí Perfecto Yasay, na problém hodlá upozornit i na summitu evropských a asijských zemí ASEM, který začíná v pátek. "Je potřeba, aby jednotlivé strany respektovaly nedávné rozhodnutí rozhodčího soudu," dodal ministr.

Čína si vyhrazuje právo vyhlásit nad Jihočínským mořem pásmo protivzdušné obrany. Vyostřilo by to napětí - čtěte ZDE

Mezinárodní rozhodčí soud v úterý rozhodl, že Čína nemá územní nárok na sporné ostrovy v Jihočínském moři, které představují strategicky důležitou oblast. Peking už předem upozornil, že verdikt neuzná. Zároveň nechce, aby se o tomto tématu na nadcházejícím summitu v Mongolsku debatovalo. "Nemělo by to být na programu," řekl agentuře Reuters náměstek čínského ministra zahraničí Kchung Süan-jou.

Jiného názoru jsou ale další země. "Budu upozorňovat na význam zachování právního státu a na nalezení smírného řešení," řekl ve čtvrtek ohledně sporu japonský premiér Šinzó Abe. Podle agentury DPA chce společné stanovisko k verdiktu mezinárodního arbitrážního soudu zaujmout i Evropská unie, Čína však prý na některé menší státy osmadvacítky tlačí, aby takovému společnému prohlášení zabránily.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Oblast, která je bohatá na suroviny a důležitá pro námořní dopravu i rybolov, je dlouho předmětem sporů mezi Pekingem a jeho sousedy.

S teritoriálními požadavky Číny mají kromě Filipín problémy i další země regionu - Vietnam, Malajsie, Brunej a Tchaj-wan.

Summitu ASEM v Ulánbátaru se zúčastní zástupci celkem 51 států a představitelé Evropské unie. Do Mongolska se chystá mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová, ruský premiér Dmitrij Medveděv nebo český prezident Miloš Zeman.

Související