Filipíny ve čtvrtek vyzvaly Čínu, aby respektovala rozhodnutí mezinárodního arbitrážního soudu v Haagu, který odmítl územní nároky Pekingu v Jihočínském moři. Jak uvedl filipínský ministr zahraničí Perfecto Yasay, na problém hodlá upozornit i na summitu evropských a asijských zemí ASEM, který začíná v pátek. "Je potřeba, aby jednotlivé strany respektovaly nedávné rozhodnutí rozhodčího soudu," dodal ministr.

Čína si vyhrazuje právo vyhlásit nad Jihočínským mořem pásmo protivzdušné obrany. Vyostřilo by to napětí - čtěte ZDE

Mezinárodní rozhodčí soud v úterý rozhodl, že Čína nemá územní nárok na sporné ostrovy v Jihočínském moři, které představují strategicky důležitou oblast. Peking už předem upozornil, že verdikt neuzná. Zároveň nechce, aby se o tomto tématu na nadcházejícím summitu v Mongolsku debatovalo. "Nemělo by to být na programu," řekl agentuře Reuters náměstek čínského ministra zahraničí Kchung Süan-jou.

Jiného názoru jsou ale další země. "Budu upozorňovat na význam zachování právního státu a na nalezení smírného řešení," řekl ve čtvrtek ohledně sporu japonský premiér Šinzó Abe. Podle agentury DPA chce společné stanovisko k verdiktu mezinárodního arbitrážního soudu zaujmout i Evropská unie, Čína však prý na některé menší státy osmadvacítky tlačí, aby takovému společnému prohlášení zabránily.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Oblast, která je bohatá na suroviny a důležitá pro námořní dopravu i rybolov, je dlouho předmětem sporů mezi Pekingem a jeho sousedy.

S teritoriálními požadavky Číny mají kromě Filipín problémy i další země regionu - Vietnam, Malajsie, Brunej a Tchaj-wan.

Summitu ASEM v Ulánbátaru se zúčastní zástupci celkem 51 států a představitelé Evropské unie. Do Mongolska se chystá mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová, ruský premiér Dmitrij Medveděv nebo český prezident Miloš Zeman.

Související