Za prvních šest měsíců letošního roku zemřelo na útěku z vlasti za lepším životem za hranicemi celkem 3694 uprchlíků. Valná většina z nich - 2905 - jich zahynula během pokusu přeplout Středozemní moře směrem do Evropy. Nejnovější čísla agentuře DPA sdělil ředitel Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) William Swing. Podle něj se počet obětí mezi běženci oproti stejnému období loni zvýšil téměř o pětinu.

Vůbec nejnebezpečnějším místem je pro uprchlíky Středozemní moře mezi severní Afrikou a Itálií, kde se od ledna do června utopilo více než 2500 lidí. Podle Swinga navíc může počet mrtvých do konce roku ještě výrazně vzrůst, protože v letních měsících se kvůli lepším podmínkám vydává na cestu mnohem více migrantů. Jen během prvních červencových dní zemřelo ve Středozemním moři 28 běženců.

Podle údajů IOM dorazilo od začátku roku do Itálie, Řecka, na Kypr a do Španělska po moři přes 238 000 migrantů. Loni za prvního půl roku proniklo na evropskou půdu touto cestou přes Středozemní moře přes 146 000 lidí, za celý rok to pak ale bylo přes milion migrantů.

Související