Oslavy státního svátku v Nice ukončil ve čtvrtek teroristický útok. Muž najel kamionem několikrát do davu. Zemřelo 84 lidí, zhruba sto je zraněných - stav 18 z nich je kritický. Mezi oběti útoku patří i turisté. Policie útočníka zastřelila. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová uvedla, že jedna Češka utrpěla lehké zranění.

Francouzský prezident François Hollande se rozhodl předložit parlamentu prodloužení výjimečného stavu v zemi o tři měsíce. "Hrůzný útok opět udeřil na Francii... Jeho teroristický charakter nelze popřít," řekl Hollande v mimořádném televizním vystoupení. Francouzský premiér na otázku, zda může potvrdit útoky s radikálním islámem, odpověděl, že nemůže. Hollande vyhlásil třídenní státní smutek s platností od soboty do pondělí.

Francouzská televize BFM TV uvedla, že mezi oběťmi je i jeden Čech. České ministerstvo zahraničí informaci ale vyvrátilo.

K atentátu se dosud nikdo nepřihlásil. Podle prokuratury řidič zabíjel a zraňoval lidi na úseku dlouhém dva kilometry. Řidičem byl 31letý muž, který se narodil v Tunisku a žil v Nice. Policie prohledala jeho bydliště ve čtvrti Abattoirs. Server Nice-Matin uvádí, že útočník se jmenuje Mohamed Lahouaiej Bouhlel a pracoval jako řidič. Policie o jeho radikalizaci nevěděla, i když u ní měl záznamy.

 

 

Po útoku se podle francouzských médií rozpoutala přestřelka mezi posádkou auta a policií, při níž byl řidič vozu zabit. Policie potvrdila, že ve voze našla nefunkční granát a několik atrap zbraní. Pátrá i po možných komplicích.

K útoku došlo okolo 22:30 na rušné promenádě ve chvíli, kdy se lidé shromáždili, aby sledovali ohňostroj při oslavě Dne pádu Bastily.

Útok v Nice přišel osm měsíců po atentátech v Paříži, kde teroristé z organizace Islámský stát zabili na 130 lidí. Od té doby platí ve Francii výjimečný stav, který měl podle čtvrtečního Hollandova prohlášení skončit 26. července. Nyní bude prodloužen o další tři měsíce.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
16.7.2016 00:55

Vážení čtenáři, dnešní on-line přenos k útoku v Nice skončil. Vývoj vyšetřování i související události budeme nadále průběžně sledovat.

15.7.2016 22:42 | Bratranec bývalé ženy útočníka o něm tvrdí, že nebyl pravý muslim

Bratranec bývalé ženy Hajer Khalfallah dnes britskému listu The Daily Mail řekl, že Lahouaiej Bouhlel nebyl pravým muslimem. Prý pil, bral drogy, jedl vepřové a svou manželku, se kterou měl tři děti, bil. "A to pravý muslim nesmí," uvedl Khalfallah. Podle příbuzného Lahouaiej-Bouhlel nechodil do mešity a nedodržoval ani postní měsíc ramadán.

15.7.2016 22:10 | Napětí v Nice povolilo
Situace v Nice se uklidnila. Lidé na pláži opět hrají volejbal.

 

15.7.2016 21:45 | Otec útočníka řekl, že jeho syn měl psychické problémy

Dopisovatelka BBC v Tunnisu získala výpověď otce útočníka.

"Podstoupil léčbu, bral léky a mysleli jsme, že si vede dobře. Vzal jsem ho k psychologovi, léčil se, ale občas míval blízko k nervovým selháním. Zničil by a rozbíjel," řekl otec útočníka. "Měl problémy se ženou a myslím, že to mohlo přispět k jeho psychickým problémům."

15.7.2016 21:23 | Svědek hovoří o útoku
"Trvalo mi několik sekund, než jsem si uvědomil, že jsem se ocitl uprostřed teroristického útoku," říká svědek atentátu.

 

15.7.2016 21:13 | Mezi obětmi je několik cizinců

"Je tu mnoho cizinců z celého světa," uvedl francouzský premiér Manuel Valls. Po třech občanech zřejmě v Nice ztratilo Německo, Alžírsko, Tunisko a Maroko. Dva mrtvé potvrdily USA a média hovoří o dvou mrtvých i z Polska, Ruska a Švýcarska. Podle všeho zahynuli také občané Ukrajiny, Arménie, Belgie, Kazachstánu a Británie.

15.7.2016 21:06 | Obama promluvil k atentátu v Nice
"Nesmíme se vzdát strachu, to je to, co teroristé chtějí," řekl Obama v reakci na útoky. "Tento boj vyhrajeme tím, že si budeme stát za svými hodnotami."

 

15.7.2016 21:01 | Obrázky útočníka byly zveřejněny

 

15.7.2016 20:56 | Sousedka útočníka říká, že byl děsivý
Sousedka muže, který útočil v Nice, ho popisuje jako děsivého, nebyl podle ní normální. 

 

15.7.2016 20:46 | Bezpečnostní složky neselhaly, říká premiér

Podle francouzského premiéra Manuel Valls bezpečnostní složky neselhaly. Kromě toho také prohlásil: "Jsem přesvědčen, že válku s terorismem a radikálním islámem vyhrajeme."