Bez jasných a brzkých kroků nemohou diplomatické snahy o řešení syrského konfliktu pokračovat věčně. Podle Washingtonu to řekl americký ministr zahraničí John Kerry během čtvrtečního jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě. Vedle syrské krize jednali státníci i o Ukrajině či o budoucnosti vzájemných vztahů obou zemí, jejichž pohled na oba zmíněné konflikty se značně liší.

Diskuse s Vladimirem Putinem byla "velmi upřímná a podstatná", uvedl Kerry v pátek před setkáním s šéfem ruské diplomacie Sergejev Lavrovem.

Během tříhodinového jednání se Kerry s Putinem shodli na potřebě zvýšit tlak na radikální islamisty, uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Obě země nejsou s postupem spolupráce ruských a amerických ozbrojených sil v Sýrii spokojeny. Washington má Rusům za zlé zejména to, že útočí na syrské protivládní povstalce, které USA podporují.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Krvavé střety v Sýrii pokračují navzdory několika vyhlášeným příměřím a Moskva a Washington se stále rozcházejí v názoru na to, jak postupovat dál. Kerry před cestou do Ruska poznamenal, že se chce s Putinem setkat, "aby viděl, zda lze nějakým způsobem významně pokročit".

Jak v pátek oznámil Kreml, Kerry s Putinem přímo nediskutovali o vojenské spolupráci mezi Moskvou a Washingtonem v Sýrii. "Stále zůstává otevřených spousta otázek v souvislosti se skutečnou spoluprací při operacích v Sýrii," uvedl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Rusko vyslalo vojenský kontingent do Sýrie loni v září. V polovině letošního března prezident Putin oznámil, že se část jednotek ze země stáhne. Koalice v čele s USA podniká v Sýrii letecké údery již od srpna 2014.

Podle médií se Washington stále snaží Moskvu přesvědčit, aby přiměla syrského prezidenta Bašára Asada k zastavení útoků na umírněné povstalce, k ukončení náletů na civilní oblasti a k umožnění dodávek humanitární pomoci obklíčeným místům. Na druhé straně Američané nabízejí výraznější vojenskou spolupráci v boji proti Islámskému státu a dalším radikálním skupinám.