Měl to být den oslav. Francie si jako každý rok 14. července připomíná výročí pádu Bastily. Lidé, kteří se přišli podívat na tradiční ohňostroj na populární promenádě v Nice, popisují hrůznou situaci, kdy v panice utíkali před rozjetým nákladním vozem.

Lidé zprvu nevěděli, zda jsou výkřiky a utíkající skupina lidí jen žertem, anebo jde o vážnou hrozbu. Na útěk se řada z nich dala až ve chvíli, kdy spatřili náklaďák. O pozadí masakru stále není zcela jasno. Svědci vypovídají o hororových scénách. Jeden z nich řekl, že kamion se davem lidí valil jako koule mezi kuželkami.

"Asi pět minut před koncem ohňostroje jsme uslyšeli obrovský hluk, asi jako když vykolejí vlak. Uvědomila jsem si, že je to hluk nákladního auta, který naráží do lidí. Slyšeli jsme výkřiky lidí a také střelbu. Lidé utíkali z promenády na pláž. Byla tam strašná panika," uvedla studentka Charlotte.

"Slyšeli jsme hluk. Nijak nás to ale neznepokojilo, byl ohňostroj. Až potom jsme pochopili, co se děje," uvedla pro francouzská média Auriane, obyvatelka Nice, která zavítala na tradiční oslavy francouzského národního svátku. Auriane se poté okamžitě vydala domů a raději se drží doporučení policie a nevychází.

"Kamion smrti projel jen několik metrů ode mě, ani jsem si to neuvědomil. Slyšel jsem výkřiky, na které nikdy nezapomenu. Byl jsem paralyzován, nehýbal jsem se. Kolem mě byla panika, lidé utíkali, křičeli a plakali," popsal nastalou hrůzu novinář Damien.

Ten mluví o "pekle". "Těla byla všude, bez života. Krev, nářek zraněných," uvedl. "Na místo první dorazili záchranáři z pláží. Přinesli vodu pro zraněné a ručníky, kterými přikryli oběti. Až potom jsem si uvědomil rozsah tragédie," dodal.

"Byla to rodinná událost, byla tam nemluvňata, děti a jen sledovat ty lidi, jak táhli své děti, když prchali ulicí, bylo neuvěřitelné," řekl zpravodaji BBC Kanaďan Ramiro Mora, jenž byl mezi těmi, kteří útok přečkali bez zranění.

Další desítky lidí takové štěstí neměly. Nejméně 84 účastníků oslav zemřelo, více než stovka byla zraněna, z toho 18 kriticky. Kdo mohl, ten z ulice utekl. Po chvíli tam zůstaly jen desítky bezvládných těl.

Sanitky podle svědků nestíhaly odvážet zraněné do nemocnic, a tak se zranění shromažďovali a byli ošetřováni v improvizovaných zařízeních podél promenády. Jedno z nich vzniklo podle zprávy na Twitteru novináře Albana Mikoczyho v hotelu Negresco.

Francouzský socialistický poslanec Christophe Premat, který byl na oslavách v Nice se svou rodinou, BBC řekl, že se útoku vyhnul jen díky své ženě, která se při cestě domů chtěla zastavit v kavárně.

Zveřejněná videa ukazují, jak se lidé, z nichž jeden či dva tlačili kočárek, snaží z místa řádění útočníka utéct. Na dalších záběrech jsou zase po zemi rozesetá bezvládná a nepřirozeně prolomená těla, mnohá z nich v kalužích krve.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"Pomozte mé matce, prosím!" křičel jeden z přeživších na videu popsaném agenturou AP, na kterém je na cestě patrné převrácené růžové dívčí kolo.

Facebook krátce po útoku aktivoval systém Safety Check, který má uživatelům nacházejícím se v Nice umožnit, aby informovali své přátele o tom, že jsou v bezpečí. Systém byl použit už dříve při teroristických útocích v Paříži či během přírodních katastrof.

Pomocí Facebooku jedna z uživatelek hledala ztracené batole. "Ztratilo se nám osmiměsíční dítě. Přátele v Nice, pokud jste ho viděli, pokud jste tam byli a pokud jste ho vzali, prosím, kontaktujte mě," napsala. Později zprávu aktualizovala - díky jisté ženě se podařilo batole najít. BBC poznamenala, že nemůže ověřit, zda je událost skutečná, její šíření nicméně uživatelé internetu používají jako světlý moment v tragickém dni.