Americký miliardář Warren Buffett věnoval pěti charitativním organizacím další akcie své společnosti Berkshire Hathaway za zhruba 2,86 miliardy amerických dolarů (69,4 miliardy korun). Je mezi nimi i nadace Billa a Melindy Gatesových. Tento krok je součástí Buffettova plánu rozdat téměř celý svůj majetek.

Je to již pojedenácté, co Buffett rozdal část svého majetku pěti charitám. Od roku 2006 charitativní organizace získaly více než 24,3 miliardy amerických dolarů. Nejnověji získaly charity 19,62 milionu akcií, z toho nadace Gatesových, která se zaměřuje na zlepšení vzdělávání a zdraví a snížení chudoby, obdržela 14,96 milionu akcií. Zbývající akcie získala rodinná nadace Susan Thompsonové Buffettové, pojmenovaná po Buffettově první manželce, a nadace jeho tří dětí.

Pětaosmdesátiletý Buffett stále vlastní zhruba 18 procent akcií Berkshire Hathaway a kontroluje 31,7 procenta hlasovacích práv. V roce 2006, kdy začal s dárcovstvím, jeho podíl ve firmě činil 32,3 procenta.

Podle časopisu Forbes je Buffett třetím nejbohatším mužem světa. Forbes jeho majetek odhadl na 68,4 miliardy amerických dolarů.

Před ním jsou Bill Gates s majetkem 77,6 miliardy amerických dolarů a španělský maloobchodní magnát Amancio Ortega s majetkem 74 miliard amerických dolarů.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Za Buffettem je zakladatel Amazonu Jeff Bezos s majetkem 64,3 miliardy amerických dolarů.

Gates, spoluzakladatel Microsoftu, se zná s Buffettem již čtvrt století a považuje ho za svého blízkého přítele, napsala agentura Reuters.

Skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích, například v maloobchodě či pojišťovnictví. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, jako jsou Coca-Cola, IBM a American Express. Buffett si díky svým úspěšným investicím vysloužil přezdívku "věštec z Omahy".

Každým rokem se také koná charitativní aukce oběda s Warrenem Buffettem, jejíž výtěžek získává nadace Glide Foundation, která poskytuje sociální služby chudým a bezdomovcům v San Francisku. Letos vynesla téměř 3,5 milionu dolarů, vyrovnala tak rekord z roku 2012.

Související