Zimbabwská vláda již druhý měsíc nedala armádě peníze na žoldy vojáků a ani nesdělila, kdy tak učiní. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zimbabwské vojenské zdroje. Svědčí to podle ní o složité finanční situaci vlády prezidenta Roberta Mugabeho, která čelí výjimečným lidovým protestům.

Armáda je hlavní oporou 92letého Mugabeho, který je v čele této bývalé britské kolonie již 36 let a je léta terčem kritiky doma i v zahraničí. Země se za jeho vlády ohromně zadlužila a trpí nedostatkem peněz. Mezinárodní měnový fond nyní odmítl Harare půjčit další peníze, dokud země neprovede ekonomické a další reformy.

Složitá situace doléhá především na obyvatele, kteří stále více slyší na volání opozice po Mugabeho demisi. Protestní hnutí, které vede farář Evan Mawarire, je nejsilnější za posledních deset let. Minulý týden vedly protesty v Harare k uzavření obchodů, vládních úřadů, škol a nemocnic. Policie začátkem tohoto týdne faráře zatkla, ale na příkaz soudu ho musela ve středu propustit.

Oficiální lídr politické opozice Morgan Tsvangirai, který trpí rakovinou, podpořil Mawarireho a další organizátory protestů. Vyzval Mugabeho, aby pomohl zemi tím, že odstoupí a umožní vytvořit prozatímní vládu, která zavede politické a další reformy a uspořádá volby. Prezident setrváním ve funkci podle něj jen zhoršuje krizi a riskuje násilné svržení lidem.

Evropská unie a USA v minulosti obvinily Mugabeho, že volby, kterými se opakovaně držel u moci, provázely podvody. Od roku 2002 platí proti Harare sankce kvůli porušování lidských práv a zásad demokracie v této africké zemi. Například zmrazení účtů a zákaz cest do USA a EU se týká Mugabeho a jeho blízkých, stejně jako představitelů významných místních firem.