Turecko po dlouhých desetiletích znovu zažilo pokus o vojenský převrat. V pátečních nočních hodinách klíčová místa země obsadily bezpečnostní složky a armáda v zemi vyhlásila stanné právo. Pokus o puč však byl podle všeho odražen. Střety v ulicích Ankary a Istanbulu si vyžádaly na 200 obětí na životech. 

"Ti, kdo jsou za pokusem o puč, by měli zaplatit nejvyšší cenu," prohlásil turecký premiér Binali Yildirim. Ve vysílání soukromé stanice NTV Yildirim ujistil, že zvolená vláda zůstává u moci. "Tato vláda odejde jedině, až to budou chtít lidé," řekl a dodal, že bezpečnostní síly udělají, co je potřeba.

Asi třicítka tureckých vojáků, kteří se v Istanbulu podíleli na pokusu o převrat, se vzdala na centrálním náměstí Taksim. Později se podle televizních záběrů vzdaly desítky vojáků například na bosporském mostě. V celém Turecku bylo v souvislosti s pokusem o převrat podle agentury AFP zatím zadrženo 336 lidí.

Rady a kontakty pro Čechy v nouzi

S ohledem na nepřehlednost situace české ministerstvo zahraničních věcí doporučuje v nejbližších hodinách do Turecka vůbec necestovat a vyčkat dalšího vývoje.

Pro české občany, kteří v souvislosti s nepokoji ocitnou v nouzi, zveřejnilo ministerstvo krizovou linku: +0090 532 375 13 87

K dispozici je také mobilní telefon na českou konzulku v Istanbulu: +0090 532 244 45 26

Ministerstvo  důrazně doporučuje českým občanům v Istanbulu i v celém Turecku, aby nevycházeli do ulic.

Turecká armáda před půlnocí vydala prohlášení, že přebrala moc. Mimo jiné měla být zavedena nová ústava. Armáda se tradičně považuje za ochránce sekulárního státu založeného před téměř sto lety Mustafou Kemalem Atatürkem. V pátek prohlásila, že jejím úkolem je "chránit demokracii a dodržování lidských práv".

Nad Ankarou v malé výšce přelétávala vojenská letadla a vrtulníky, ve městě byla podle svědků slyšet až do rána střelba a v ulicích byly tanky. Sídlo armádního generálního štábu obsadila policie.

Turecký prezident Erdogan vystoupil až více než po hodině od prvních zpráv o převratu. Vyzval své příznivce, aby vyšli do ulic a ukázali tak, že ho podporují.

Erdogan Turecku vládne od roku 2003.  Nejdříve jako premiér a poslední roky zemi řídí z pozice prezidenta. Pokud by převrat uspěl, šlo by o jeden z největších mocenských otřesů na Blízkém východě. Osmdesátimilionové Turecko, regionální velmoc a členský stát NATO, je jedním z nejdůležitějších spojenců USA v oblasti, kterou otřásají krvavé konflikty a z níž proudí miliony utečenců.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
16.7.2016 23:00 | Konec on-line peortáže

Vážení čtenáři, sobotní on-line reportáž končí. Události týkající se pokusu o vojenský převrat v Turecku budeme sledovat nadále i zítra. Přejeme příjemný zbytek sobotního večera

16.7.2016 22:02

Co je hnutí duchovního a kazatele Fethullaha Gülena a proč se ho Erdogan obává, vysvětluje v blogu Tomáš Laně.

16.7.2016 21:51

"Existuje možnost, že to mohl být zinscenovaný převrat (Erdoganovou stranou AKP), jehož cílem bylo moci vznášet další obvinění (vůči mým stoupencům a armádě)," uvedl rozhovoru s novináři včetně zástupců deníku The Financial Times Fethullah Gülen. Toho dříve turecký prezident označil za strůjce nepovedeného převratu "Nemyslím si, že svět bere obvinění učiněné Erdoganem proti mé osobě vážně," dodal.

16.7.2016 21:10 | Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN nedokázala odsoudit násilnosti a nepokoje v Turecku. Egypt se podle nejmenovaných diplomatů postavil proti vyjádření, které vybízelo všechny strany k respektování "demokraticky zvolené vlády" v Turecku. Informovala o tom agentura Reuters. 

Patnáctičlenná Rada bezpečnosti přijímá prohlášení na základě konsensu, tedy souhlasu všech svých členů. Egypt však podle nejmenovaných diplomatů tvrdil, že RB OSN není v pozici, aby určovala, zda byla nějaká vláda demokraticky zvolena. Zastoupení Egypta při OSN na žádost o vyjádření zatím nereagovalo.

16.7.2016 20:50 | Gülen jakákoliv podíl na pokusu o převrat odmítá

Fethullah Gülen jakákoliv obvinění z podílu na přípravě puče odmítl. Ze svého amerického exilu vzkázal, že nikdy nepovažoval vojenskou intervenci za správné řešení. Demokracie podle něj nemůže být dosaženo tímto způsobem.

16.7.2016 20:23 | Erdogan chce po USA vydat duchovního Gülena

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požaduje po Spojených státech, aby vydaly duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní ze zorganizování pátečního vojenského převratu. Erdogan to prohlásil na shromáždění se svými stoupenci v Istanbulu. Jak uvedl, byly to "zahraniční vnější síly, které chtěly obrátit tento národ proti jeho ozbrojeným složkám". Gülen, který žije dlouhá léta v USA, jakýkoli podíl na puči odmítl. 

Jak Erdogan dodal, vzhledem k tomu, že jsou USA strategickým partnerem Turecka, měly by jejich požadavku vyhovět. Ankara podle něj nikdy neodmítla podobnou žádost ze strany Washingtonu.

Turecký duchovní Fethullah Gülen.

16.7.2016 19:56 | 265 mrtvých z toho přišlo o život 161 civilistů

Úřad tureckého prezidenta potvrdil, že počet obětí pátečního pokusu o vojenský převrat je celkově 265, uvedla BBC. O život přišlo 161 civilistů, z nichž 20 bylo do puče zapojeno. Zahynulo rovněž 104 "spiklenců", tedy účastníků převratu nejspíš řad vojáků. Žádná oficiální bilance násilností ale zatím nebyla zveřejněna.

16.7.2016 19:51 | Jak to celé začalo podle The Telegraph

16.7.2016 19:43 | Vyšetřování probíhá po celém Turecku

Turecký ministr spravedlnosti uvedl, že vyšetřování v souvislosti s převratem probíhá ve všech 81 provinciích. "Zadržení se většinou uskutečnila v Ankaře a Istanbulu, ale došlo k nim i na dalších místech," řekl Bekir Bozdag.

16.7.2016 19:33 | Je potřeba ostražitost úřadů, říká turecký ministr obrany

Podle tureckého ministra obrany Fikra Işika bylo převratu v zemi zabráněno a vláda má vše pod kontrolou. Hrozba puče ale podle něj ještě nebyla zcela odstraněna. Ministr však dodal, je třeba, aby úřady v zemi zůstaly i nadále ostražité. Vzkázal rovněž stoupencům vlády, aby znovu vyšli do ulic. K setrvání v ulicích vyzval své příznivce i premiér Yildirim.

Související