V souvislosti se čtvrtečním teroristickým útokem v Nice na jihu Francie byly zatčeny další dvě osoby, muž a žena. Čtyři dříve zadržení z útočníkova okolí zůstávají ve vazbě. Bývalá manželka byla v neděli ráno propuštěna. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje. Francouzský premiér Manuel Valls v neděli varoval, že "terorismus zůstane dlouho součástí našeho každodenního života".

Hospitalizováno zůstává ještě 85 osob, z nichž 18 zraněných, včetně jednoho dítěte, je v ohrožení života. Aktuální bilanci sdělila francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová. Podle ní nebyl ještě identifikován jeden zraněný.

Později zástupce střediska v Nice na pomoc pozůstalým uvedl, že dosud nebyla zjištěna totožnost 16 mrtvých.

Zdroj blízký vyšetřování kromě toho AFP řekl, že atentátník Mohamed Lahouaiej Bouhlel si už dva dny před čtvrtečním masakrem projížděl v kamionu trasu plánovaného útoku. Nedělní list Le Journal du Dimanche pak s odvoláním na zdroje z vyšetřování informoval, že si Bouhlel v týdnu před činem vybral všechny peníze ze svého konta. Den před útokem v Nice prodal i své auto a nejbližším lidem ze svého okolí se přiznal k radikalizaci. List Le Figaro v neděli napsal, že Bouhlel si kamion v půjčovně rezervoval už deset dní před útokem.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Bouhlelův bratr v rozhovoru zveřejněném v britském bulvárním listu Daily Mail řekl, že atentátník ve dnech před dramatem v Nice poslal své rodině v Tunisku kolem 100 tisíc eur (asi 2,7 milionu korun). Podle bratra to udělal "ilegálním způsobem, když je poslal po známých, kteří se vraceli do Tuniska".

Podle francouzské zpravodajské televize BFMTV se v útočníkově mobilu našla SMS zpráva "Přivez zbraně". Adresát zprávy je jedním z mužů, kteří jsou ve vazbě, dodala televize.

Místní list Nice-Matin napsal, že v mobilu se našla také zpráva "Je to dobré, mám materiál". Tento vzkaz policisty přivedl do bytu v centru města, který důkladně prohledali, ale nenašli tam zbraně ani výbušniny, píše Nice-Matin.

Agentura AFP citovala policejní zdroje, podle nichž byla bývalá manželka Bouhlela v neděli ráno propuštěna poté, co ji od pátečního večera policisté vyslýchali.

Jednatřicetiletý Bouhlel překonal ve čtvrtek pozdě večer bezpečnostní bariéru a s 19tunovým kamionem najel na pobřežní promenádě do zóny vyhrazené pouze pěším, kteří se přišli podívat na tradiční ohňostroj. Zabil nejméně 84 lidí a přes 200 dalších zranil. Policie atentátníka zastřelila. K pachateli útoku se v sobotu přihlásila teroristická organizace Islámský stát, která ho označila za svého vojáka.

Někteří ze stovek svědků, které už policie v souvislosti s atentátem vyslechla, podle zdroje AFP poukázali na zbožnost pachatele. Do té doby se Bouhlel jevil spíše jako duševně vyšinutý muž, neznámý francouzským zpravodajským službám. Jeho otec prohlásil, že syn "neměl žádný vztah k náboženství".

Francouzský premiér Manuel Valls v rozhovoru, který dnes otiskl nedělník Le Journal du Dimanche, varoval, že "terorismus zůstane dlouho součástí našeho každodenního života". "Je třeba to říci jasně, změnila se doba," zdůraznil.

"Neexistuje nulové riziko. Tvrdit opak, znamená Francouzům lhát. Vždy jsem o terorismu říkal pravdu: vede se proti nám válka, budou nové atentáty. Těžko se to říká, ale budou zamřeny další životy. Bude to dlouhé," řekl.

Zdůraznil, že vláda dělá vše pro zajištění co největší bezpečnosti, ale varoval před "zpochybňováním vlády práva a zpochybňováním našich hodnot". To by byla největší kapitulace, uvedl.

"Neexistuje nulové riziko. Tvrdit opak, znamená Francouzům lhát. Vždy jsem o terorismu říkal pravdu: vede se proti nám válka, budou nové atentáty. Těžko se to říká, ale budou zmařeny další životy. Bude to dlouhé," řekl.

Zdůraznil, že vláda dělá vše pro zajištění co největší bezpečnosti, ale varoval před "zpochybňováním vlády práva a zpochybňováním našich hodnot". To by byla největší kapitulace, uvedl.

Vysmátá fotka útočníka z davu

Útočníkův bratr Džábir v Tunisku řekl Reuters, že mu bratr ve čtvrtek odpoledne naposledy zavolal a poslal fotku, na které se nachází v davu v Nice. Na fotce "vypadal šťasně a radostně, hodně se smál".

Reuters nemohl existenci fotky ověřit, Džábir ji odmítl sdílet.

Podle zdrojů AFP blízkých vyšetřování pachatel útoku, který pracoval jako řidič doručovatelské služby, odeslal textovou zprávu, ve které vyjádřil radost z toho, že si obstaral pistoli ráže 7,65, a zmínil se o dodávce dalších zbraní.

Ve vazbě je v rámci vyšetřování sedm lidí

Francouzští vyšetřovatelé v neděli zadrželi 37letého muže, který patřil k okruhu známých útočníka z Nice. Ve vazbě je tak nyní v rámci vyšetřování sedm lidí. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj.

Podle AFP již před tím byli ve vazbě čtyři lidé z okruhu Mohameda Lahouaieje Bouhlela. Kromě toho je zadržován albánský pár. Muž podle jednoho svědectví sehnal útočníkovi pistoli, uvedla AFP.

 

Související