Více než 120 tisíc Venezuelanů o víkendu využilo krátkodobého otevření hranice s Kolumbií a vydalo se do sousední země nakoupit si nedostatkové potraviny a léky. Informovala o tom v pondělí agentura AP.

Země se dlouhodobě potýká s hlubokou hospodářskou krizí, která vyvolává rozsáhlé protesty. Prezident Nicolás Maduro nechal loni hranici s Kolumbií kvůli pašeráctví uzavřít, v tomto měsíci ale venezuelská vláda již podruhé hraniční přechod na několik hodin otevřela.

Venezuelané zaplavili obchody v kolumbijském pohraničním městě Cúcuta a nakupovali základní potraviny, jako rýži, olej, mouku a cukr, které jsou ve Venezuele kvůli nedostatku velmi drahé a čeká se na ně často dlouhé hodiny ve frontách.

V neděli v 18:00 místního času se fronta Venezuelanů, kteří čekali na možnost překročit hranici, táhla přes celé venezuelské pohraniční město San Antonio del Táchira, napsala agentura AP. Někteří k hranici dorazili speciálně vypravenými autobusy z měst nacházejících se i deset hodin jízdy od hranice.

Hranici střežilo množství venezuelských vojáků, davy ale čekaly klidně, zaměřené na vyhlídku zaplněných regálů supermarketů a mimořádnou příležitost obstarat si i požitky jako pivo či lak na nehty, než se o nedělní půlnoci opět hranice uzavře.

Na místě se objevili aktivisté, kteří rozdávali protivládní letáky, aby rozdmýchali protesty z posledních týdnů, a někteří čekající skandovali protivládní slogany, nikdo z Venezuelanů však neměl chuť pouštět se do konfrontací, uvedla agentura AP.

Kolumbijské úřady odhadly, že v sobotu překročilo hranici 35 tisíc Venezuelanů a dalších 88 tisíc jich na kolumbijské území vstoupilo v neděli. Kolumbijské úřady poslaly do Cúcuty z tohoto důvodu mimořádné zásoby potravin z jiných měst.

Venezuelská ekonomika stojí na vývozu ropy, jejíž nízké ceny vládu připravily o velkou část příjmů. Opozice nedostatek připisuje špatné politice vlády, která situaci vysvětluje jako protivládní spiknutí, v němž se spojila opozice se Západem. Nedostatkem základních potravin a léků trpí 80 procent obyvatel Venezuely.

Související