Střelec, který v neděli ve městě Baton Rouge na jihovýchodě USA zabil tři policisty a další tři zranil, měl od počátku v úmyslu útočit na příslušníky bezpečnostních složek. Prohlásil to v pondělí mluvčí městské policie Mike Edmonson. "Jeho pohyby i směr jeho palby to jednoznačně potvrzují," konstatoval.

Bývalý mariňák zastřelil v americkém Baton Rouge tři policisty, další tři zranil - čtěte ZDE

Policie podle Edmonsona vyslýchá osoby, které k vrahovi Gavinu Longovi měly blízko. Obsah jejich výpovědí ani žádné další podrobnosti policisté novinářům nesdělili.

Americké úřady v pondělí identitu Longa, bývalého příslušníka americké námořní pěchoty, po jistém váhání potvrdily. Zdržení údajně způsobila potřeba analýzy otisků prstů. Long, který měl trvalé bydliště v Kansas City, svůj čin spáchal v den svých 29. narozenin. Stopy po případných spolupachatelích policie nemá, stále však existenci kompliců nevylučuje.

K možným motivům útoku se úřady nadále odmítají vyjádřit. Nepotvrzují tak ani přesvědčení médií, že smrt tří policistů je odvetou za incident ze začátku července, kdy policisté za nejasných okolností zastřelili v Baton Rouge černocha Altona Sterlinga. Jeho smrt vyvolala po celých Spojených státech protesty proti chování policie vůči černochům. Long byl podle médií rovněž černé pleti.

Podle agentury AP je jeden ze zraněných v kritickém stavu. Sám Long, který útočil na policisty v černém obleku a v zásobě měl velké množství munice, byl při útoku zastřelen.

Související