Středomořské letovisko Nice se po vražedném teroristickém útoku pokouší vrátit zpět k životu. Jde to však jen velmi pomalu. Na promenádu, kde útočník najel do davu oslavujících Francouzů a turistů, pořád přicházejí lidé uctít památku obětí. Řada pláží, kaváren i barů nadále zeje prázdnotou, popisují francouzská média.

Teroristický útok, za kterým stojí jednatřicetiletý Mohamed Lahouaiej Bouhlel, má dopad také na tamní cestovní ruch. Mnozí zahraniční návštěvníci z města raději odjeli, další pak ruší své pobyty. 

"Promenáda v Nice je symbolem prázdnin a radosti ze života. Medializace atentátu má celosvětový dopad, takže si snadno můžeme představit, jak to ovlivní klienty z ciziny," domnívá se Didier Arino, šéf francouzské poradenské společnosti Protourisme.

Nice je druhým nejnavštěvovanějším městem po Paříži. Každý rok do něj zavítá zhruba pět milionů turistů. Z toho asi 1,7 milionu dorazí jen během dvou letních měsíců, tedy v červenci a srpnu. Ze zahraničí vůbec nejvíce jezdí Britové, Italové, Němci a Američané.

Dopad na turismus bude dlouhodobý

Azurové pobřeží na jihu Francie až dosud těžilo z menšího zájmu turistů o destinace v severní Africe či v Turecku. Jenže to se nyní pravděpodobně změní. Hotely hlásí první odliv návštěvníků. Podnikatelé v cestovních ruchu se obávají, že jim klesnou příjmy.

"Hotely zaznamenaly četné rušení rezervací," uvedl pro francouzská média Denis Zanon, šéf centrály turistického ruchu v Nice.

Jeho slova pak potvrzují i sami hoteliéři. "V pondělí jsme ze 23 pokojů zaplnili jen sedm. Normálně máme v červenci vždy plno," uvedl pro server 20.minutes.fr zaměstnanec hotelu Le Meurice v Nice.

Na hoteliéry okamžitě po útoku dopadlo především zrušení koncertu populární americké zpěvačky Rihanny a jazzového festivalu v Nice. Na obě akce měly původně dorazit tisíce fanoušků. "Rušení rezervací je spojeno hlavně s koncertem Rihanny. Také někteří klienti odjeli dříve. Je ale ještě brzy na to, abychom mohli dělat nějaké závěry," řekl Denis Cipollini, šéf asociace hoteliérů v regionu.

Mnozí musí měnit plány. "Přijede podstatně méně turistů. Plánovala jsem, že si na srpen vezmu výpomoc a zaměstnám několik lidí. Teď jsem jim ale řekla, že žádná práce nebude," svěřila se Joanna Maratová, majitelka hotelu Cronstadt, který leží jen kousek od promenády.

Odborníci se domnívají, že i když turisté přijedou, budou se snažit co nejvíce se vyhnout srocování davů či většímu počtu lidí. O tržby kvůli tomu přijdou nejen restaurace, ale i menší stánky na promenádách nebo hudební kluby.

Bude dopad útoku dlouhodobý?

Experti připomínají, že země, které si prošly velkým útokem, jako třeba Španělsko (útoky v Madridu v roce 2004) nebo Británie (Londýn v roce 2005), čelily jen krátkodobému odlivu turistů. U Francie to však možná bude jinak. Na zemi galského kohouta teroristé za poslední rok a půl podnikli už tři velké útoky.

"Cizinci nyní můžou vnímat Francii jako riskantní zemi," domnívá se ekonom Philippe Waechter z investiční společnosti Natixis. Útok v Nice je specifický, dodává. Ukazuje totiž, že k podobně tragickým událostem může dojít i jinde, nejenom v Paříži. "Důležitý bude hlavně dopad na image Francie," upozornil Waechter.

Menšímu zájmu návštěvníků čelí Francie už od loňska. Počet zahraničních turistů ve čtvrtém čtvrtletí 2015, kdy teroristé zaútočili v Paříži, meziročně klesl o 8,7 procenta. V prvním kvartále letošního roku pak o 2,7 procenta, vyplývá z údajů francouzského statistického úřadu Insee.

Ani výhled není příliš pozitivní. Francouzská poradenská společnost Protourisme odhaduje, že v příštích týdnech klesnou tržby hoteliérů a restauratérů v Nice o 25 až 30 procent.

Francie je nejnavštěvovanější zemí na světě, kam každoročně zavítá na 84 milionů návštěvníků. I proto hraje cestovní ruch významnou roli v tamní ekonomice. Na tvorbě hrubého domácího produktu se podílí zhruba sedmi až osmi procenty.

V některých regionech má ale ještě větší vliv. A jedním z nich je také oblast Azurového pobřeží, kde vytváří asi 11 procent HDP. V oblasti si návštěvníci mohou vybrat mezi 653 velkými hotely, z toho se téměř polovina pyšní čtyřmi až pěti hvězdičkami, poznamenává ekonomický server Les Echos.

Nejznámější luxusní hotely, jako například Palais de la Méditerranée, Westminster nebo Negresco, stojí na promenádě v Nice, jež se v noci ze čtvrtka na pátek stala dějištěm hrůzného teroristického činu.

Související