Britský ministr zahraničí Boris Johnson včera v Bruselu hrdě vyhlašoval, že se Británie ani po brexitu nevzdá své vedoucí role v Evropě. To premiérka Theresa ­Mayová byla na své první oficiální cestě realističtější a pokornější. Krom svého naturelu i proto, že vyrazila do skotského Edinburghu a ví, že stejná cesta by v dohledné době mohla být cestou zahraniční. Čemuž chce pokud možno zabránit.

Možnost opakování referenda o nezávislosti v podání hrdých a prounijních Skotů se v kampani před červnovým plebiscitem o brexitu zmiňovala dost často. Strach z možné ztráty Skotska ale nakonec ruku anglického nebo velšského voliče při vyplňování hlasovacího lístku nevedl. Ve Skotsku ovšem vyhráli poměrem 62 ku 38 procentům zastánci setrvání v unii. Je to dost jasný výsledek na to, aby první skotská ministryně Nicola Sturgeonová mohla prohlásit, že "prozkoumá všechny možnosti, které by ochránily přítomnost Skotska v Evropské unii". Sturgeonová, považovaná právem za možná největší talent současné britské politiky, říká, že se na stůl jednoznačně vrátila i varianta druhého referenda o nezávislosti, jakkoli by jeho vypsání bylo nepoměrně složitější než v případě plebiscitu v září 2014. Vláda v Edinburghu zkrátka nechce nečinně přihlížet tomu, jak se Británie proti vůli Skotů náměsíčně vypotácí z Evropské unie.

V článku se dále dozvíte

  • Premiérka Mayová se ujala funkce.
  • Chtěla by udržet Skotsko v království, zároveň ale realizovat vystoupení z unie.
  • Šéfka skotských nacionalistů by ji v tom paradoxně mohla pomoci.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru