Referendem to jen začalo. Boj o to, zda se Londýn rozvede s Bruselem, se přesunul k britským soudům. Vrchní soud v Londýně se v úterý poprvé zabýval podnětem britského kadeřníka, jehož právníci tvrdí, že Británie může z unie vystoupit jen se souhlasem parlamentu.

Vtip je v tom, že v parlamentu nemá myšlenka odchodu z unie dostatečnou podporu. Britský tisk uvádí, že podle soudců hlavní líčení proběhne v říjnu.

Nejde o ojedinělou stížnost. Před soudem se podle deníku The Guardian hovořilo nejméně o sedmi případech a soudci rozhodli, že tím hlavním bude podání investiční manažerky Giny Millerové z Londýna.

Argument, že rozhodnutí by mělo být v rukou parlamentu, zastává také více než tisícovka právníků, kteří v otevřeném dopise vyzvali bývalého premiéra Davida Camerona, aby Bruselu odchod oficiálně neoznamoval, dokud to neposvětí poslanci.

Co je článek 50 Lisabonské smlouvy

Tento článek smlouvy o fungování Evropské unie popisuje, jak z ní mohou členové vystoupit. Uvádí se v něm, že členský stát se pro odchod může rozhodnout v souladu se svými ústavními požadavky. Pak následuje dvouletá lhůta pro vyjednání podmínek exitu.

Před soudem z úst vládních právníků zaznělo, že Cameronova nástupkyně Theresa Mayová rozluku s EU do konce roku neoznámí. Premiérka po nedávné schůzce se skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou řekla, že s tímto krokem počká, dokud se na něm neshodne celá země. Tedy i Skotsko, které hlasovalo proti brexitu.

O tématu přinášíme rozhovor se známým britským právníkem Geoffreym Robertsonem, který patří k zastáncům setrvání Británie v unii a rozhodování o brexitu v parlamentu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.