Americká policie čelí dalšímu skandálu kvůli přístupu k černochům. Na Floridě policisté postřelili černošského pečovatele, který se snažil utišit rozrušeného autistu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP. Incident prověřuje prokuratura.

Případ se odehrál v pondělí. Autista s hračkou kamionu odešel z ústavního domova a pečovatel Charles Kinsey se za ním vydal, aby ho přivedl zpět. Svědek si scény povšiml a ohlásil policii, že se nějaký muž chce zastřelit.

Policie Kinseyho i s jeho svěřencem obklíčila. Kinsey si lehl zády na zem, zvedl ruce nad hlavu a na policisty volal, že je pečovatel. Snažil se jim také vysvětlit, že muž sedící u něj je autista a v ruce nedrží zbraň, ale hračku v podobě kamionu. Policie i tak vystřelila a Kinseyho zranila na noze.

"Dokud budu mít ruce ve vzduchu, nebudou na mě střílet. To jsem si myslel. Nebudou na mě střílet. Jak jsem se mýlil," citovala agentura AP Kinseyho, který se ze střelného poranění zotavuje v nemocnici.

Kinsey se během incidentu, který byl natočen na mobilní telefon, snažil pacienta uklidnit. "Lehni si na břicho," řekl mu. "Drž hubu!" odpověděl očividně rozrušený autista. "V ruce má hračku kamionu. Hračku!" volal Kinsey opakovaně na policisty.

Spojenými státy v posledních týdnech otřásá vlna demonstrací proti kontroverzním zásahům, při kterých policisté zastřelili černochy. V Dallasu se jeden z protestů v polovině července proměnil v masakr, když černošský útočník zastřelil pět policistů.

Související