Realitní magnát a miliardář Donald Trump na sjezdu v Clevelandu oficiálně přijal republikánskou nominaci na prezidenta USA. V projevu se označil za kandidáta "práva a pořádku". Američanům slíbil návrat k bezpečnosti, prosperitě a míru. 

Kromě otázky bezpečnosti se v projevu věnoval hlavně hospodářství, imigraci a zahraniční politice. Kritiku směřoval nejen na svou demokratickou soupeřku Hillary Clintonovu, ale i na současného prezidenta Baracka Obamu.

Spojené státy se opět stanou zemí práva a pořádku, řekl Trump. Vlna zločinu a násilí, která podle něj zachvátila v poslední době USA, brzy skončí. Ze zodpovědnosti za rasové rozdělení americké společnosti obvinil prezidenta Obamu.

"Amerikanismus, nikoliv globalismus bude naším krédem," uvedl republikánský kandidát na prezidenta USA. Pokud se stane hlavou státu, bude podle něj Amerika opět na prvním místě. "Musíme ukázat celému světu, že Amerika je zpět," dodal.

Svět je méně stabilní kvůli špatné práci Clintonové

Svět je mnohem méně stabilní kvůli tomu, že se Obama rozhodl svěřit Clintonové americkou zahraniční politiku, uvedl rovněž Trump. Před jejím nástupem do funkce ministryně zahraničí podle něj "Libye spolupracovala, Egypt byl pokojný, Irák zažíval úbytek násilí, Írán škrtily sankce, Sýrie byla pod kontrolou".

Odkazem působení Clintonové v čele diplomacie jsou "smrt, destrukce, terorismus a slabost", uvedl Trump. Clintonovou obvinil také ze zodpovědnosti za rozšíření organizace Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku. "Pojďme ji v listopadu porazit," dodal kandidát na prezidenta.

Trump slíbil rychlé vítězství nad islámským terorismem. USA podle něj musí zastavit přistěhovalectví ze zemí, kde sílí terorismus. Na Blízkém východě slíbil Trump spolupracovat s hlavním spojencem USA - Izraelem.

Zeď proti migrantům

Slíbil také zastavit ilegální imigraci do USA. Zopakoval, že chce na hranici postavit velkou zeď, jež zastaví imigranty, kteří podle něj berou Američanům práci a páchají zločiny. Imigrační politiku Clintonové označil za "radikální a nebezpečnou". "Budeme mít imigrační systém, který funguje, ale takový, který funguje ve prospěch Američanů," řekl Trump.

Obchodní dohody chce Trump uzavírat pouze s jednotlivými státy. Ostře kritizoval Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), která podle něj připravila Američany o práci. Jako prezident by ji nově vyjednal. Slíbil také vrátit miliony pracovních míst ze zahraničí zpět do USA a snížit daně a zjednodušit systém jejich odvodu. Čínu kritizoval za údajnou "skandální krádež duchovního vlastnictví".

Zaměřit se chce Trump v Bílém domě také na infrastrukturu a budovat silnice, mosty, letiště a "železnice zítřka". Regulace označil za "zabijáky pracovních míst". Lepší život slíbil lidem, kteří byli dosud "zanedbáváni, ignorováni a opuštěni". "Jsem vaším hlasem," řekl.

"Jsem s vámi, budu za vás bojovat a zvítězím za vás," řekl Trump na závěr. "Učiníme Ameriku opět silnou. Učiníme Ameriku opět hrdou. Učiníme Ameriku opět bezpečnou a učiníme Ameriku opět velkou," dodal.

Republikánská podpora pro homosexuály

Trump v projevu prakticky poprvé otevřeně deklaroval republikánskou podporu sexuálním menšinám, přestože stranický program schválený jen tři dny předtím práva gayů a leseb zavrhuje. Delegáti stanovisko prezidentského kandidáta kupodivu přijali potleskem.

"Udělám vše, co bude v mé moci, abych ochránil naše LGBTQ občany od násilí, útlaku a nenávistné cizí ideologie," řekl Trump. "To mi věřte," dodal důrazně. LGBTQ je zkratkou pro lesby, gaye, bisexuály, transsexuály a osoby "queer", které odmítají tradiční genderovou identitu.

Trumpův proslov v závěrečný den sjezdu v Clevelandu uvedlo mnoho osobností z řad členů a podporovatelů Republikánské strany. Pozornost médií upoutal projev spoluzakladatele internetové platební služby PayPal Petera Thiela. "Jsem hrdý na to, že jsem gay. Jsem hrdý na to, že jsem republikán. Především jsem hrdý na to, že jsem Američan," řekl v řeči na Trumpovu podporu. Od přítomných se dočkal bouřlivého potlesku.

Můj otec bude bojovat za ženy i menšiny, řekla Ivanka

Těsně před řečí republikánského kandidáta na křeslo v Bílém domě vystoupila jeho dcera Ivanka, která Trumpa označila za "bojovníka" a "kandidáta lidu". Ve svém proslovu řekla, že její otec bude bojovat za práva žen a menšin. Právě ženy, ale například i Hispánce či muslimy přitom Trump v minulosti několikrát ostře napadl.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"Viděla jsem otce, jak bojuje za svou rodinu, viděla jsem ho bojovat za zaměstnance, za firmu. A teď ho vidím bojovat za svou zemi," prohlásila Trumpova nejstarší dcera.

Už ve středu přijal republikánskou nominaci na viceprezidenta guvernér státu Indiana Mike Pence. Trumpa označil za osobitého člověka nezávislého ducha, který se nikdy nevzdá. Jeho demokratickou protikandidátku Hillary Clintonovou tvrdě kritizoval.

Související