Pokud politické strany naleznou shodu, může dojít k omezeným změnám v turecké ústavě. V rozhovoru poskytnutém agentuře Reuters to ve čtvrtek uvedl prezident Recep Tayyip Erdogan. Případnému prodloužení výjimečného stavu, který ve čtvrtek schválil parlament, i po prvních třech měsících podle něj nestojí nic v cestě. V souvislosti se zmařeným pokusem o puč z minulého týdne podle prezidenta ve vazbě skončilo již 10 400 lidí. Dalších 4060 policie zatkla, a to včetně 103 armádních generálů.

Prezident v rozhovoru přiznal, že před pokusem o puč selhaly tajné služby. Armádu, kterou výrazně postihly vládní čistky, Ankara podle něj urychleně doplní "novou krví". Pokus o nový puč se totiž nedá vyloučit, nebude ale snadné jej zahájit, neboť úřady jsou nyní "více ve střehu".

Hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Erdogan označuje za strůjce neúspěšného převratu, bude Turecko považovat za "další separatistickou teroristickou organizaci". Gülen, který dlouhodobě žije v USA, jakýkoliv podíl na zmařeném puči odmítl a naznačil, že jej mohl zinscenovat sám turecký prezident, aby si upevnil moc v zemi.

Na podporu tureckého prezidenta se v noci ze čtvrtka na pátek v Istanbulu opět sešly tisíce lidí. Lidé s tureckými vlajkami se sešli na mostě přes Bosporský průliv, který spojuje asijskou a evropskou část největšího tureckého města. "Naši mučedníci jsou nesmrtelní, náš národ nelze rozdělit," skandovali podle agentury AP někteří z demonstrantů.

Počet obětí pokusu o převrat z minulého týdne podle Erdogana stoupl na 246. Do bilance nezapočítal mrtvé na straně pučistů. Dosavadní bilance hovořila o 232 mrtvých, mezi nimiž je přes dvě stě civilistů. Počet zraněných je 2185, uvedl prezident.

Erdogan v rozhovoru s Reuters rovněž kritizoval rozhodnutí mezinárodní agentury Standard & Poor's snížit úvěrový rating Turecka po zmařeném puči. Označil to za "politické rozhodnutí". Agentura podle něj "byla na straně puče, nikoliv demokracie".

Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová a eurokomisař pro sousedskou politiku Johannes Hahn ve čtvrtek Turecko vyzvali, aby během výjimečného stavu respektovalo právní stát a svobody. Čistky v justici, armádě a školství, které se dotkly už asi šesti desítek tisíc lidí, označili za "nepřijatelné".

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

K dodržování lidských práv v Turecku ve čtvrtek vyzval také generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun. Vyjádřil rovněž naději, že Ankara bude během zavádění opatření v souvislosti s výjimečným stavem postupovat "transparentně".

Viceprezident USA Joe Biden v telefonickém rozhovoru s premiérem Binalim Yildirimem vyjádřil "neoblomnou podporu (Spojených států) turecké demokracii". Vyzval ale zároveň k tomu, aby vyšetřování zmařeného pokusu o vojenský převrat probíhalo v souladu se zásadami právního státu.

Postup Turecka po zmařeném puči ve čtvrtek opět kritizovala mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Související