Albánský parlament v noci na pátek jednomyslně schválil reformu justice, která je klíčovou podmínkou pro zahájení přístupových rozhovorů s Evropskou unií. Návrh změn zákonů upravujících soudní systém, na jehož přípravě se podílely EU a USA, 18 měsíců tvrdě odmítala opoziční Demokratická strana.

Ke schválení reformního balíčku, který obsahuje rovněž ústavní změny, byl ve 140členném jednokomorovém Lidovém shromáždění potřeba souhlas minimálně dvou třetin poslanců. Po obtížném vyjednávání do poslední chvíle, kvůli němuž muselo být na čtvrtek plánované hlasování posunuto, nakonec pro reformu zvedlo ruku všech 140 poslanců.

Spojené státy a EU se intenzivně snažily přimět albánskou opozici k souhlasu s reformou justice, považované za značně zkorumpovanou, a návrh také přizpůsobovaly. Demokraté ale své výhrady postupně účelově měnili. Odmítli i kompromisní návrh, s nímž jako se základem pro jednání přijela minulý týden do Tirany náměstkyně amerického ministra zahraničí pro východní Evropu Victoria Nulandová.

Washingtonu poté došla trpělivost a tento týden pohrozil, že nepřijetí reformy bude mít pro Albánii dalekosáhlé důsledky.

Nicméně Demokratická strana dávala až do poslední chvíle najevo nevoli. Ve středu sice po jednání vedoucích představitelů dvou nejsilnějších stran v zemi - vládnoucích socialistů a opozičních demokratů - byl oznámen všeobecný souhlas s reformou, ale ve čtvrtek muselo být naplánované hlasování kvůli "upřesňování detailů" odkládáno. Teprve v noci na pátek zákonodárný sbor potřebné změny zákonů schválil.

Reforma má zajistit změny v soudním systému, jejichž cílem je dosáhnout nezávislosti soudců a prokurátorů a vykořenit korupci v justici. Má k tomu přispět i kontrola příjmů a majetku soudců a prokurátorů a prověřování jejich profesionální způsobilosti.

Albánie požádala o status kandidátské země pro vstup do EU v roce 2009, ale kvůli otálení s reformami a v boji proti korupci a zločinnosti ho získala až v roce 2014. Vláda intenzivně usiluje o otevření přístupových rozhovorů do konce letošního roku, bez neprodleného zahájení realizace schválené reformy soudnictví se jí to ale stěží podaří.

Související