Při několika bombových útocích v Iráku v pondělí zahynulo nejméně 25 lidí. První útok se odehrál severovýchodně od Bagdádu a atentátník při něm usmrtil 16 lidí. Dalších přes 40 osob utrpělo zranění, mezi mrtvými byly ženy i děti. Tři exploze, které usmrtily devět lidí, otřásly později Bagdádem. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na policejní a nemocniční zdroje. K prvnímu útoku se již přihlásili ozbrojenci z hnutí Islámský stát.

První bombový útok se odehrál v šíitském městě Chális, které leží asi 80 kilometrů od irácké metropole. Islamisté v této oblasti často útočí na bezpečnostní složky i civilisty.

Sebevražedný atentátník se odpálil v autě ve frontě před kontrolním stanovištěm. Většina obětí, mezi kterými bylo osm policistů a šest civilistů, přišla o život rovněž v automobilech. "Stále tam jsou ohořelá těla uvnitř mnoha automobilů včetně minibusu plného žen a dětí," uvedl místní policista, který si nepřál zveřejnit své jméno. Výbuch zničil téměř 20 vozů, které na kontrolním stanovišti čekaly.

Bagdádem následně otřásly tři exploze, které na různých místech usmrtily devět lidí a 26 dalších zranily, uvedla policie.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Irácká metropole je ve stavu vysoké pohotovosti po bombových útocích z 3. července, při kterých přišlo o život nejméně 292 osob. Šlo o nejtragičtější atentáty od chvíle, kdy Američané v zemi před 13 lety svrhli režim tehdejšího vůdce Saddáma Husajna.

Irácká vláda vede za podpory mezinárodní koalice boj proti radikálům z organizace Islámský stát, která za poslední dva roky ovládla značná území v Iráku a v sousední Sýrii. V posledních měsících se připravuje na dobytí druhého největšího iráckého města Mosulu, které drží v rukou islamisté.

Související