Dva ozbrojenci zajali v úterý pět rukojmí v kostele v severní Francii. Faráře, který byl mezi jejich zajatci, zabili. Útok spáchali podle prezidenta Francoise Hollanda dva teroristé, kteří se hlásili k hnutí Islámský stát (IS). Ten se k útoku podle listu Le Figaro přihlásil. Oba ozbrojenci byli zabiti při policejním zásahu. Francouzská policie zadržela v souvislosti s útokem v kostele jednoho muže. V současné době navíc probíhá razie v domě, kde bydlel jeden z útočníků, informuje server Le Figaro.

Terčem útoku se stal katolický kostel ve zhruba 30tisícovém městě Saint-Étienne-du-Rouvray. Podle francouzských médií byli mezi rukojmími farář, dvě řádové sestry a další dva věřící. Útočníci do kostela vtrhli zadním vchodem během dopolední bohoslužby.

Server listu Le Figaro informoval, že útočníci prořízli hrdlo 86letému faráři Jacquesu Hamelovi. Údajně vykřikovali "Alláh akbar" (tedy Bůh je velký), píší francouzská média. Útočníci se pokusili podříznout hrdlo i dalšímu rukojmí. To je nyní "mezi životem a smrtí". Je možné, že jde o jednu z jeptišek, dodává Le Figaro.

"Do kostela vnikli velmi rychle. Mluvili arabsky, viděla jsem nůž. Utekla jsem ve chvíli, kdy začali ohrožovat otce Jacquese. Ani nevím, jestli si toho všimli," uvedla jeptiška, které se podařilo uprchnout a zalarmovat policii.

Útočníci se podle řádové sestry Danielle, které se podařilo uprchnout z kostela, natáčeli. Sestra pak médiím popsala okamžiky hrůzy a bezmoci. Útočníci přinutili otce Jacquese Hamela, aby si klekl na kolena. "Všichni křičeli 'Nechte toho' "Otec Jasques se pokoušel bránit,“ uvedla Danielle. V tu chvíli řádová sestra uprchla a zavolala policii. "Byl to výjimečný kněz, to je vše, co  mohu říci“.

Televize BFM TV s odkazem na dobře informované zdroje uvádí, že policie proti útočníkům zasáhla v okamžiku, kdy vycházeli z kostela.

Policii podle rozhlasové stanice France Info přivolala jedna z řádových sester, jíž se podařilo z kostela včas uniknout. Na místě zasahovala speciální policejní jednotka, která podle televizních záběrů uzavřela silnice v okolí kostela. Slyšet bylo několik výstřelů. Rukojmí byla v moci ozbrojenců zhruba 40 minut. Podle Hollanda jen rychlý zásah policie zabránil tomu, aby byla bilance útoku ještě horší.

Kromě policie byly na místě sanitky a přivolaní pyrotechnici zjišťovali, zda ozbrojenci v kostele nepoložili výbušniny.

Média spekulují o identitě útočníků. Podle Tribune de Genève byl jeden z nich devatenáctiletý Francouz, který se pokusil přes Turecko odejít na bojiště IS. To se mu ale nepodařilo a policie ho zadržela na letišti v Ženevě v květnu 2015. "Dvakrát se pokusil dostat do Sýrie, jednou přes Mnichov, potom přes Ženevu," uvedl zdroj pro server Le Figaro.
Z Ženevy byl vydán do Francie, kde prý skončil na několik měsíců ve vězení. V březnu letošního roku dostal elektronický náramek a měl pobývat v domácím vězení, uvádějí francouzská média.

Na místo dorazil také francouzský prezident Francois Hollande, který má k regionu zvláštní vztah. V Rouenu se totiž narodil a vyrostl. V úterý odsoudil "zbabělou vraždu kněze, jehož zabili dva teroristé z Islámského státu". Je to "odporný teroristický čin", prohlásil u radnice ve městě, kde k útoku došlo. "Hrozba je neustále velmi vysoká," řekl.

"Francouzi musí vědět, že jsou ohroženi, nejsou ale jediní," dodal Hollande s odkazem na sousední Německo, kde v posledních dnech došlo k několika útokům. "Proti Islámskému státu musíme bojovat všemi prostředky," dodal prezident, který se ve středu chystá sejít se zástupci všech náboženství.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Útok odsoudil také Vatikán. "Jsme mimořádně šokováni, protože se toto hrozné násilí stalo v kostele, kde je hlásána boží láska. Je to další hrozná zpráva, která, bohužel, rozšiřuje řadu násilností, jež nás šokovaly, působí bolest a znepokojení," řekl vatikánský mluvčí Federic Lombardi.

Ve Francii platí výjimečný stav kvůli teroristickým útokům, které zemi v posledních měsících zasáhly. Poslední z nich se stal před dvěma týdny, kdy útočník najel nákladním autem do davu lidí v Nice a zabil při tom 84 osob.

Související