Vládní jednotky při operaci v centrální části Mali zajaly místního velitele skupiny Ansar Dine, která je napojena na severoafrickou odnož teroristické organizace Al-Káida. Oznámila to ve středu agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní složky západoafrického státu.

"Naše speciální jednotky zajaly Mahmúda Barryho, který patří k nejvyšším velitelům skupiny," řekl AFP nejmenovaný zpravodajský důstojník. Informaci potvrdilo několik dalších zdrojů. Zajatý "emír" je na cestě do hlavního města.

Operace se odehrála ještě v úterý v okolí města Nampala, kde islamisté zhruba před týdnem zabili 17 vojáků. Podle zpravodajců je velice pravděpodobné, že se zajatý velitel na tomto útoku podílel.

V Mali působí více než 10 tisíc příslušníků mírových sil OSN, mezi nimiž jsou i čeští vojáci. V zemi také v roce 2013 intervenovaly francouzské jednotky. Útoky islamistických ozbrojenců přesto pokračují, a to v Mali i v přilehlém regionu.

Ansar Dine byla jednou ze skupin islamistů, které kontrolovaly sever Mali od jara 2012 do ledna 2013. Po francouzské intervenci byly tyto skupiny do značné míry rozprášeny. Ale i přes uzavření mírových dohod mezi vládou a povstaleckými skupinami, které měly izolovat islamisty, nadále zůstávají celé oblasti země mimo kontrolu vládních a zahraničních sil.

Související