Turecké úřady v reakci na zmařený pokus o vojenský převrat z 15. července vydaly ve středu zatykače na 47 novinářů, uvedla televizní stanice CNN Türk. Policie dostala za úkol novináře zadržet v rámci vyšetřování osob blízkých duchovnímu Fethullahu Gülenovi, kterého Ankara obviňuje ze zosnování puče, při němž přišlo o život nejméně 246 lidí.

Novináři pracovali pro opoziční list Zaman, který byl s Gülenem spojován a který začátkem března převzal pod kontrolu turecký režim. Ještě předtím nechaly úřady zavřít jiná opoziční média spojovaná s duchovním, který už léta žije v exilu ve Spojených státech. Gülen, který kdysi býval spojencem nynějšího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, převrat odsoudil a veškerá obvinění odmítl.

Ve středu státní agentura Anadolu uvedla, že během výjimečného stavu, který prezident Erdogan vyhlásil minulý týden, byly uzavřeny tři tiskové agentury, 16 televizních kanálů, 23 rozhlasových stanic a 45 deníků.

Personální čistky v nejrůznějších institucích v Turecku se už dotkly přes 60 000 vojáků, policistů, soudců, prokurátorů či učitelů, kteří byli buď zatčeni nebo propuštěni z práce. Ve středu ministerstvo vnitra informovalo, že úřady už zadržely přes 15 000 lidí, z toho více než 10 000 vojáků. S 8113 osobami probíhá soudní řízení.

Istanbulský dům jednoho z novinářů Şahina Alpaye kolem šesté hodiny ráno místního času (05:00 středoevropského času) prohledali policisté. Domovní prohlídka trvala dvě a půl hodiny a v jejím závěru Alpaye zatkli, uvedla tisková agentura Dogan.

Zatčení novinářů kritizovalo ve středu americké ministerstvo zahraničí. "Vidíme to jako znepokojující trend v Turecku, kde úřady, policie a soudy jsou využívány k potlačování legitimní politické diskuse," řekl na středeční tiskové konferenci mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby.

Média už v pondělí informovala, že Turecko vydalo zatykače na 42 novinářů, mezi kterými byla i komentátorka a bývalá poslankyně Nazli Ilicaková.

 

Související